1 Cees Strau 29 Musis ANSYUA BLOM 00 03 r— C3 In weerwil van haar leeftijd - ze werd in 1956 geboren, is dus 43 jaar oud - heeft Ansuya Blom een relatief klein aantal solo-tentoonstellingen op haar naam staan. Behalve presentaties van nieuw werk bij haar vaste galerie in Amsterdam, waren het in de afgelopen jaren alleen het Amsterdamse Stedelijk Museum en BoijmansVan Beuningen in Rotterdam die interesse voor haar werk betoonden. Om haar derhalve een gearriveerde kunstenaar te noemen, klinkt als een gotspe; eerder lijkt ze elke keer met een solo haar naam vanaf den beginne te moeten waar te maken, alsof ze op haar veertigste nog ontdekt kon worden. De tentoonstelling in het Stedelijk Museum in Schiedam zal danook bij velen de ogen openen voor een kunstenaar die werk maakt van hoge kwaliteit dat tot nu toe aan de aandacht ontsnapte. Het is de vraag wat "de reden is dat Ansuya Blom zo ondergewaardeerd wordt. Aan deze tentoonstelling kan het niet liggen. Het werk refereert niet aan heersende trends en modes, is daarentegen zo eigenwijs en oorspronkelijk dat het door dat geluid wel moet opvallen. Vanwege haar tegendraadse opstelling is het bovendien niet doenlijk omhaar werk in een stroming onder te brengen, stromingen die het anders zouden meeslepen op hun zegetocht door de internationale expositiecentra. Toch hoort het wel degelijk thuis op dergelijke podia, al was het alleen maar omdat het met zijn welhaast oneindige gecompliceerdheid zo typisch on-Nederlands is. Weinig of niets heeft ze te maken met de gangbare opvatting dat het getekende of gefilmde resultaat per definitie niet over grote zaken moet gaan, maar zich veilig schuil moet houden als het over waardendiscussies gaat. De kunst van Blom stelt zichzelf bijvoorbaat ter discussie, kwetsbaar en fragiel als het is. Ze wekt vanwege die kwetsbaarheid een gevoel van deernis, van mededogen op en tegelijk een scala van irritaties, ingegeven door het feit dat de kijker zich voortdurend gewaar lijkt te

Musis | 2000 | | pagina 29