Hans van der Sloot De bewoners van de Westwijk en de Babberspolder zijn niet te hoop gelopen naar aanleiding van de Stadsvisie Vlaardingen. Evenmin trouwens als de winkeliers aan de Van Hogendorplaan en de sub-urbane inwoners van Holy en het verre noorden; stadsdelen die door de opstellers als on-Vlaardings werden afgedaan. Zo stond het er tochPrioriteit moest worden gegeven aan een revitalisering van het oude stadshart en de Vlaardings- eigen uitbreidingswijken in het oude oosten en de Vetteoordsepolder. Vlaardinger aller Vlaardingers, Ben van Haren hakte er meteen op los in het Rotterdams Dagblad. Hier werd de bewoners van de naoorlogse uitbreidingswijken, die Vlaardingen hebben helpen maken tot wat het is, groot onrecht gedaan. In de tekst las hij een degradatie met terugwerkende kracht voor de wederopbouwers en werkers in de industrie, die zich vanaf de jaren veertig in Vlaardingen hebben gevestigd. Door het onderscheid tussen Vlaardings-eigen en Vlaardings-oneigen wijken voelde hij zich bestempelt als inwijkeling, als buitengeslotene van het in de Stadsvisie zo vaak genoemde en geroemde spinragfijne web van historische en maatschappelijke verwevenheden. En om de pil voor Ben cs. nog bitterder te maken wijdde de visie aan het beschrijven van dit web en de fijnbesnaardheid van de Vlaardingers van diepe geboorte meerdere passages. Musis 4 EEN ONVLA aar.., bedoelde de samensteller van de stadsvisie dit ook te zeggen? Of gaat het hier om zo'n typische I ambtelijk verbale onachtzaamheid, waardoor maar al te makkelijk misverstanden kunnen ontstaan. Precies I zoals ondoordachte uitlatingen kunnen leiden tot conclusies die te belachelijk zijn voor woorden, maar desondanks serieus worden genomen omdat iedereen zich verkijkt op de ambtelijke vatting. Bijvoorbeeld waar de Stadsvisie tot de gevolgtrekking komt dat de toegang tot het centrum via de Schiedamseweg weinig uitnodigend is voor wie op station Vlaardingen Oost uit de trein stapt. Daar moet dus wat aan gedaan worden en niemand die zoiets tegenspreekt. Alleen stapt niemand in Vlaardingen Oost uit de trein die in het centrum moet wezen. De kenners van de stad —Vlaardingers en on-Vlaardingers - kijken wel uit om dat rot end te moeten lopen. De niet-kenners blijven rustig zitten tot het bordje 'Vlaardingen Centrum' voor het raam verschijnt. Als ze de Schiedamseweg al te zien krijgen is dat vanaf de andere kant; een gezellig in de laagte aflopende laan, die vanaf de oude haven, eerst nog een beetje winkelstraat probeert te zijn, maar al gaande verandert in een buitenweg met de alleraardigst gedecoreerde negentiende-eeuwse buitentjes bescheiden achter hun lommer. Een straat met zowaar een theater dat vanwege de gereformeerde tegendruk 'stadsgehoorzaal' is geheten, maar door de Ravensteijnse wuftheid zo hartgrondig vloekt met het parmantige suikertaartje van Klaasse en Klaasse ernaast als een bouwwerk van Van Kavensteijn maar vloeken kan. Maar..., terug naar het station. Die anderhalve malloot die niet lezen kan of wachten wil tot de trein hem in het hart van de

Musis | 2000 | | pagina 4