liiiit i liiiiia: sllli I ai imm j weg van hun baas zodanig van obstakels te ontdoen, dat zij in zijn - aldus van ongeregeldheden gevrijwaarde - shpstroom ongestoord hun pensioen tegemoet kunnen zien. In België is de structuur van bouw en bouwbedrijf wezenlijk anders. In overgrote meerderheid berusten bouw en restauraties. Het oude haven bekken van Antwerpen kent er inmiddels vele prachtige voorbeelden van.PvdA- Tweede kamerhd Adri Duivesteijn pleitte niet zo gek lang geleden voor het kunstmatig opwekken van Belgische toestanden in Nederland. Zijn uitgangspunt daarbij was dat het kwetsbare binnenstedehjke weefsel onze gebruikelijke grove aanpak van projectontwikkelaars en investeerders niet verdraagt. Wie twaalf trapgeveltjes tezamen voegt om er één grootgrutter achter te huisvesten, richt onherstelbare schade aan. Ook al lijkt er op korte termijn winst te zijn geboekt. In historische stadsdelen past bij lé'Hif Fits#" - PtllipBSSI restauratieactiviteiten op particulier initiatief. Het bouwbedrijf wordt ook vrijwel geheel gevormd door kleine bedrijven, die vaak uit niet meer bestaan dan de patroon en enkele knechts. Hemelsbreed verschillen eveneens de relaties met toeleveranciers en onderaan nemers. Deze afwijkingen zijn er - nog versterkt door een overheid die in België nog nooit van aantreden dus laat staan van terugtreden heeft gehoord - oorzaak van dat de voor ons verbijste rende uitwassen van een Bonanza-architectuur rondom Brasschaat konden ontstaan, maar tevens van een groot aantal wonderschone herontwikkeling slechts een even kleinschalige en diverse economie als welke het stadsdeel heeft voortgebracht. In de praktijk komt dit erop neer dat het bestuur zou moeten kiezen voor een andere schaalontwikkeling. Hierbij past dat het zich open stelt voor initiatieven op kleine schaal, inplaats van te verlangen dat bij de planvorming zo min mogelijk partijen in casu enkele projectontwikkelaars, betrokken dienen te zijn. Een hoop werk, toegegeven, maar met resultaten die op de lange duur méér en betere garanties geven. Waarom De Pelmolen in Vlaardingen zo'n doorslag gevend succes is, heeft er alles mee te maken dat bouwer en initiatiefnemer Bokx en architect Peeters, beiden Vlaardingers zijn, die met Vlaardingse ogen naar Vlaardings industrieel erfgoed keken. En daarbij vóór alles stelden dat de karakteristiek van het gebouw volledig bewaard moest blijven. Zij keken naar het monument, naar de historische betekenis van het gebouw voor Vlaardingen en de emotio nele waarde die aan het bouwwerk wordt gehecht. Wanneer Kees van de Windt de les van de Pelmolen voor ogen blijft houden, kan de herontwikkeling van de Koningin Wilhelminahaven uitmonden in een bijzonder project. Als de gedachten maar allereerst uitgaan naar de kleinschalige economie van de negentiende eeuwse vissersstad en pas veel later naar de toekomstige facilitei ten voor zeegaande jachten. De projectontwikkelaar zal ongetwijfeld met het laatste willen beginnen. En tovert, voordat iemand het in de gaten heeft een winkel in ge figuurzaagde ganzen, met theezakjes beplakte bloemen- vazen, een textielreus of een sportdiscount uit z'n hoge hoed 39 Musis

Musis | 2000 | | pagina 39