fl 9 I Toch is het met gemengde gevoelens dat de Schiedam- se middenstand kennis neemt van de wijze waarop Jan des Bouvrie wordt verafgood als de redder van de plaatselijke economie. Ze zijn blij met z'n komst, daar niet van. Maar niemand verwacht dat de leegstand van de Hoogstraat door Jan meteen zal veranderen in een oase van kunst en koopcultuur. Net zo min als de Vlaardingse detaillist een erge hoge dunk heeft van de gemeentelijke plannen die de Hoogstraat daar een injectie tot hernieuwde winkelstraat moeten geven. Hans van der Sloot Musis 42 Sterker nog, bij een aantal Schiedamse centrummidden standers leeft het onbehagelijke gevoel, dat hun betekenis sterk wordt onderschat. De egards waarmee Des Bouvrie wordt omringd zijn hen nooit ten deel gevallen. Terwijl een aantal ervan toch een onderneming drijft van zeker randstedelijke portee. Ook in Vlaardingen bestaat onvrede. Van de komst van een Bouvrie is daar geen sprake, maar daar meent men dat te zeer de nadruk wordt gelegd op leegstand en verpaupering en dat het gemeente bestuur de accenten op de verkeerde plaatsen legt. Een wetmatigheid in winkelland is dat geen investeerder zijn geld steekt in winkel- of ketenvestigingen die vanwege de bestaande retail- of sociale structuur geen of weinig kans van slagen hebben. Met andere woorden; de komst van Jan des Bouvrie - achter welke naam in werkelijkheid een koepelorganisatie schuilgaat van trendy winkelbedrijven, in de setting van één, liefst monumentaal complex - steunt niet op de beschikbaarheid van een enkele aantrekkelijke locatie, maar op een complex van overwegingen. Een omgeving die verder niets te bieden heeft, of die een eigen sterke identiteit kent en veel kwaliteit biedt, is voor het investeringsbedrijf Bouvrie partners niet interessant. Nieuw Vennep of Kaatsheuvel zou bijvoorbeeld geen kanshebber zijn, ondanks de aanwezigheid van Nederlands grootste kassucces op massatoeristisch gebied. Maar Amsterdam zou al evenzeer tot de afvallers behoren. In Nieuw Vennep liggen geen mogelijkheden wegens het ontbreken van voldoende basiskwahteiten. In Amsterdam echter zou het instituut Des Bouvrie kansloos zijn, want daar vindt men de echte trendsetters, waartegen het voor een vertaler van actuele hypes naar de smaak van een gemiddeld pubhek, moeilijk opboksen is. Naarden met Amsterdam, het Gooi, Almère en Amersfoort op loopafstand en Schiedam met Rotterdam en een koopkrachtig Westland als achterlanden zijn wat dat aangaat ideale locaties. Nu valt het de middenstand in Vlaardingen en Schiedam te verwijten dat zij nooit een poging hebben ondernomen om haar eigen kwaliteiten in kaart te brengen. En daarmee is zijzelf ook schuldig aan de overacting van het gemeentebestuur dat in Des Bouvrie opeens het licht meent te zien. Met name het Centrummanagement in Schiedam gaat breeduit in op alle denkbare feilen in het overheidsbeleid, maar ontwikkelt geen visie die de bestaande kwaliteiten aanscherpt. Hondenpoep en parkeerproblemen, het slechts mondjesmaat willen meewerken aan schilderprojecten en de

Musis | 2000 | | pagina 42