43 Musis dan met grootvergulder Van Es. Dat zegt toch wat. Of neem de speciaalzaken in verf- en tekenartikelen, toch ook geen overbodige luxe voor een stedelijk gebied van tweehonderdduizend inwoners. De chocolaterie- en banketsector is met één landelijk bekende en geroemde topper en vijf bovengemiddelde zaken niet ondervertegenwoordigd. De pijpen- en sigaren zoals de prins-gemaal Bernhard deze placht te roken zijn ook hier in de onmiddellijke nabijheid te betrekken, terwijl diens favoriete wijnen al van oudsher uit de Vlaardingse en Schiedamse kelders afkomstig zijn. De prominente positie van de plaatselijke restaurateurs behoeft geen betoog terwijl enkele van de meest opvallende hoeden die op Prinsjesdag wedijverden met het koninklijk hoofddeksel door een alleraardigste Schiedamse juffrouw ontworpen en uitgevoerd zijn. Dat laatste stond natuurlijk niet op de rand geschreven, maar insiders weten de weg naar de Grote Markt ook zonder dat te vinden. De topmerken op het gebied g van beeld- en geluidsweergave worden rn in Vlaardingen en Schiedam door meerdere wederverkopers op hun wenken bediend, voor boeken- en tijdschriften kan men in eigen stad volop terecht en regionale bloemisten trekken hun klanten van ver buiten deze steden. Kortom.terwijl de Schiedamse ondernemers in de Nieuwe Passage bijna bezwijken onder de torenhoge lasten en in Vlaardingen de ene discount na de andere aan de bovenzijde van de bloementrappen het loodje legt, floreren de gespecialiseerde retailers. Deze - en niet de molens of het Visserijmuseum - vormen de basis waarop een kapitaalkrachtige keten wil investeren, hoe graag Ruud Pillard ook anders zou zien. Het decor van havens en molens is mooi meegenomen en de Korenbeurs kan niet ten onrechte worden beschouwd als een godsgeschenk, maar daarop alleen zal een trendgevoelig bedrijf geen miljoenen investeren. Het gaat om consumenten, bestaande basiskwaliteiten en ondersteuning vanuit een reeds vitaal kernwinkelapparaat. De middenstand doet er goed aan zich dit goed voor ogen te houden. De politiek dient zich dat beter te realiseren. Wie z'n analyse met betrekking tot de retail zuiver getalsmatig maakt en Vlaardingen en Schiedam daarin bestrating vormen de belangrijkste items, waarmee het management naar buiten komt. Daardoor is het beeld gegroeid en bevestigd dat het met de kwaliteit in beide steden maar heel matig gesteld is. Ook in dit opzicht wordt de indruk versterkt dat met Des Bouvrie de verlosser zal worden binnengehaald. Maar.strookt dit beeld ook met de werkelijkheid. Of. mag men uit de komst van Des Bouvrie cs - volgens het boven aangehaald principe dat een keten zich niet vestigt op een plaats waar haar positie niet door andere elementen wordt ondersteund - afleiden dat het met de kwaliteit van het kernwinkelapparaat toch beter gesteld is dan we ooit hadden gedacht? Wie de moeite neemt van een globale analyse, komt vanzelf tot de conclusie dat het behoorlijk schort aan het zelfbeeld van beide steden. Neem het aantal juweliers van bovenstedelijke kwaliteit. Gek genoeg gaat het met het zestal gespecialiseerde bedrijven beter MPLEX VAN

Musis | 2000 | | pagina 43