r-" 45 Musis of een Kunstmanifestatie in enkele dagen meer bezoekers trekken dan een museum in een heel jaar en een aankoop genereren van enkele tienduizenden guldens. De adviesgroepen Arts en Leisure en Stedelijke en Regionale Ontwikkeling van Twynstra Gudde en de leerstoel Toerismemanagement van de Erasmus Universiteit hanteren een toekomstmodel waarin aan de historische binnensteden hooguit een additionele rol is toebedeeld. De toeristische hoofdstromen zullen zich niet richten op de consumptieve, maar op attractieve, actieve voorzieningen, die onafhankelijk van tijdstip of meteorologische omstandigheden waar voor hun geld geven. In dit kader zijn de historische binnensteden gebieden van een aan het pure vermaak. Ook bibliothe ken, gezondheids- en fitnesscentra en dependances van musea worden erin betrokken. De Kunsthal in Rotterdam, de archiefwinkel en de Centrale bibliotheek toch respectabele instituten danken hun populariteit mede aan het gegeven dat aan hun beleid tevens een leisureconcept ten grondslag ligt. Boodschappen doen en kunstkijken blijken zich namelijk uitstekend te laten combineren.Vandaar wellicht dat simpele, drempelloze evenementen als een Open Atelierroute betrekkelijke rust. Het accent is verschoven van funshopping naar attractive-shopping. Van het centrum wordt kwaliteit verwacht. Op grootsteedse schaal is die verschuiving makkelijker waarneembaar dan in de centra van kleinere steden. De winkeliers in Oxfordstreet gaan gebukt onder dezelfde problemen als die in de Nieuwe Passage, met uitzondering van de 'specialties'. Met als gevolg dat in kleine steden nog steeds wordt ingezet op de koppeling van toerisme en retail. Hoop doet leven, dat is waar, maar wie verwacht om het centrum nieuw leven in te blazen door het inzetten van gratis pendeldiensten naar het centrum, sluit zijn weddenschappen af op een reeds bijna voltooid, verleden tijd. De actuele tendens is om buitenwijken een eigen functionele rol te geven in de combinatie van wonen, retail en vrijetijdspassering. Leisure is een begrip van snelle wisselingen, voortdurende aanpassing aan veranderende smaken en trends, bewust zoeken naar vernieuwing en verandering, koppelen van markten die ogenschijnlijk niets met elkaar uitstaande hebben tot verrassende combinaties en het doorbreken van tradities en het besef dat fun en attractie twee slechts indirect verbonden kwaliteiten zijn. Storend in alle discussies over de ontwikkeling van de binnensteden van Vlaardingen en Schiedam is, dat er weinig valt terug te vinden in de bibliotheken aan literatuur en onderzoeken op dit punt en dat de gedachtevorming uitgaat van een statisch model, terwijl niets zo beweeglijk en veranderlijk is als het (massa)consumentgedrag.Vandaar dat in Vlaardingen geweeklaag klinkt over de leegstand van de Hoogstraat terwijl we het in feite hebben over een gewone woonstraat met een enkele winkel hier en daar, die het verdient om in de luwte van een koopcentrum daar beneden in oude luister te worden hersteld, dat het centrummanagement zich in Schiedam profileert als de klagende partner in het parkeer- en hondenpoepbeleid en dat Des Bouvrie letterlijk als een door de hemel gezonden ondernemer wordt beschouwd. Maar, keer de zaken 'ns om en ga uit van de reeds bestaande en manifeste kwaliteiten. Want die worden in de nota's over herontwikkeling, toeristische perspectieven en discussies over de binnenstedelijke functies voorlopig ernstig tekort gedaan

Musis | 2000 | | pagina 45