Musis 48 Courrier des Pays-Bas. Daarin kondigde hij de ministeriële verantwoordelijkheid aan en - om te pesten - de verkoop van de nutteloze kolonie Nederlands-Indië. Het was een -C buitengewoon leuk stuk, dat een autoritair man als Van Eu Maanen wel tot grote woede moest aanzetten. De verwachte dagvaarding kwam al snel binnen. De Potter zag g zich veroordeeld tot duizend gulden boete en achttien maanden gevangenisstraf. Zijn gang naar de bajes was een triomftocht. Een juichende menigte leverde het slachtoffer van de onderdrukking bij de gevangenis af. Toen de stoet Van Maanens Brusselse woning passeerde, gingen de ruiten eraan.' Han van der Horst beschrijft zijn geschiedenis van Nederland met oog voor het detail en verhest daarbij het gevoel voor humor niet. Hij bedient zich van duidelijke taal die hij verwoordt in korte bondige zinnen. Waarom ik geschiedenis tijdens mijn middelbare schooltijd met leuk vond, wordt door Van der Horst in meer dan zeshonderd pagina's beantwoord. Van hem geen droge opsommingen van louter jaartallen, al ben ik een aantal nooit meer vergeten. Geen saaie feitenvermeldingen over slagen of oorlogen. Han van der Horst maakt er literaire, spannende verhalen van. Als geboren Schiedammer verloochent de schrijver zijn afkomst niet. Waar het enigszins mogelijk is, wordt de stad of de regio genoemd. De tolheffing van graaf Dirk III bijvoorbeeld. Aan de mond van de Rijn bij het vissersplaatsje Vlaardingen waagde deze graaf van Holland koning Hendrik II te tarten. Tolheffing was namehjk een voorrecht van koningen en keizers. Van der Horst schrijft: 'De zaak werd van alle kanten inderdaad hoog opgenomen. Bisschop, hertog en koning begrepen uitstekend welk gevaarlijk precedent het graafje in de Rijnmond dreigde te stellen. Er werd een leger bij elkaar gebracht om een zeer helder voorbeeld te geven. Het duurde overigens drie jaar voor het zover was. Dit leger trok onder leiding van Godfried van Lotharingen het moeras- en krekengebied binnen dat Utrecht van Dirks nieuwe ontginningen scheidde. Dirks eigen strijdmachtje was daarvoor geen partij. Maar de vaderlijke grond liep gevaar, zodat hij zijn boeren ten strijde riep. In de buurt van Vlaardingen, misschien aan de kreek Thurlede in de huidige gemeente Schiedam, raakten de beide strijdmachten slaags. Het werd een ondergang a la Giselbrecht, maar dan op grote schaal. De ridders raakten met hun loodzware bepantsering hopeloos vast in de modder, zodat Dirks boeren ze zonder moeite dood konden slaan, als ze niet eerder waren verdronken. De strafexpeditie ontaardde in een verschrikkelijke nederlaag, die de positie van Dirk III in de Rijnmond voorgoed bevestigde.' Een ander opvallend element in de geschiedkundige benadering van Han van der Horst, dat in schoolboekjes en eerdere geschiedschrijvingen ontbrak, is de beschrijving van de seksualiteit in de context van de tijd. Het zijn ook deze beschrijvingen die het boek de jeu geven dat het zo leesbaar is. De hoffelijkheid van een heer tegenover dames in de dagen voor de Godsvrede (een verbod op het uitvechten van vetes van woensdag tot en met zondag en een groot aantal christehjke feestdagen rond de jaren 1000). Echtgenotes, dochters en dienaressen waren ondergebracht in een apart verblijf waar hun maagdelijkheid geacht werd beschermd te zijn. Deze bescherming kende een doel: 'Zij waren schatten die bewaard moesten worden om te worden ingezet als pion in het politieke spel van de graaf. Deze trachtte namelijk door een uitgekiende huwelijkspolitiek

Musis | 2000 | | pagina 48