Willem III hield er vrijwel openlijk vriendinnen op na. Later zou de koningin met een fijnzinnig gevoel voor wraak een staatsierijtuig met vier paarden naar de Kettingstraat sturen om Zijne Majesteit op te halen, die zich aldaar in een bordeel bevond. 49 Musis bondgenootschappen tot stand te brengen en de kans op interessante erfenissen te vergroten. Vandaar ook die maagdelijkheid. Het vaderschap van de nakomelingschap diende buiten kijf te zijn. Liefde kon hoogstens het gevolg zijn van zo'n gearrangeerd huwelijk, nooit de oorzaak.' Zo beschrijft Han van der Horst ook de algemene houding ten opzichte van homoseksuelen in de eerste helft van de achttiende eeuw. Ondanks dat homoseksualiteit als een zware zonde werd beschouwd, werd het niet vervolgd. Naarmate deze achttiende eeuw vergleed, begonnen rechters een daadwerkelijke vervolging. Niemand hep openbaar te koop met zijn geaardheid, maar er bestonden wel informele ontmoetingsplaatsen 'waar homoseksuelen terecht konden om te doen wat God in de ogen van, de Voetius-aanhangers verboden had. Homo's werden niet alleen meer beschouwd als mensen die hun onsterfelijke ziel prijsgaven aan het bedrijven van een walgelijk geachte zonde, maar als ondermij ners van de publieke moraal en van de maatschappij, als actieve bondgenoten van de duivel.' Stadhouder Willem III wist zijn voorkeur voor mannen middels een huwelijk met zijn nicht Maria Stuart voor zijn volk te verbloemen (tijdens een forumdiscussie waaraan Han van der Horst in december jongstleden deelnam vergeleek hij de stadhouder met een hedendaagse ledernicht). Dit bleek namelijk uit warmbloedige brieven die aan boezemvrienden waren gericht. Uit de vorige alinea blijkt echter dat een eeuw eerder de zonde nog niet des duivels was. Een latere anekdote mag in deze context niet onvermeld blijven, maar is wel het laatste citaat met seksualiteit als onderwerp. De reputatie van koning Willem III mag genoegzaam bekend zijn. Willem stond bekend als wispelturig. 'Hij onderscheidde zich door driftbuien en had - zo was zijn gouverneurs al gebleken - het buskruit niet uitgevonden. Hij paarde een overdreven besef van zijn hoge positie aan een treffend gebrek aan belangstelling voor staatszaken.' Koning Willem III huwde prinses Sophia uit het koningshuis van Wiirttemberg. Het heette een gearrangeerd huwelijk te zijn dat zich zeer slecht ontwikkelde. Al na een luttel aantal jaren meden beide echtelieden elkaar zoveel als mogelijk. 'Willem III hield er vrijwel openlijk vriendinnen op na. Later zou de koningin met een fijnzinnig gevoel voor wraak een staatsierijtuig met vier paarden naar de Kettingstraat sturen om Zijne Majesteit op te halen, die zich aldaar in een bordeel bevond.' Het schrijven van dit werk moet Han van der Horst veel plezier hebben opgeleverd. Het volgende citaat kan alleen met een glimlach en veel voldoening zijn opgeschreven. Het beschrijft een kleine opstand tegen de Franse koning Karei X. 'Drie dagen werd er in de straten gevochten, en het was prachtig. Het volk wierp barricades op tegen de tiran. Burgers en arbeiders stonden zij aan zij op de regeringstroepen te knallen. De soldaten verbroederden zich met het volk. Er werd veel gejuicht en gezongen, terwijl het aantal doden sterk meeviel. Het was een soort revolutie dat iedereen wel in zijn leven wilde meemaken. Kort, spannend, romantisch.' De geschiedenis van Nederland wordt gekenmerkt door een aantal rode draden. Door vrijwel alle eeuwen is het christendom prominent aanwezig. De belijders zijn dan weer onderdrukker om vervolgens onderdrukt en vervolgd te worden. Beeldenstorm, Calvijn, inquisitie; bekende gegevens! In elk hoofdstuk komt het begrip financiën voor. Vermogen in een schatkist is doorgaans noodzakelijk om een strijdmacht op te zetten en (huur)soldaten te kunnen betalen. Geen middelen om te betalen mondde meestal uit in plunderingen, muiterij en brandschattingen. Tientallen oorlogen, veldslagen, zeeslagen en wat al niet meer kleuren vele pagina's rood. Aanvankelijk zijn het strategische strijdperken, later gaat de bevolking eronder lijden. Het aantal gesneuvelden moet ontelbaar zijn, maar heeft uiteindelijk geleid tot een huidig staatsbestel met duidelijke grenzen waar je al dan niet trots op kan zijn. Door deze geschiedschrijving leer je ook dat door de eeuwen het wapen van de retoriek belangrijk is. Han van der Horst bewandelde de gehele geschiedenis van Nederland. Van de vroege prehistorie tot nu. Zijn verhaal is onderverdeeld in zesentwintig duidelijk afgebakende hoofdstukken die een chronologisch beeld geven. Hij heeft geprobeerd zijn verhaal te schrijven vanuit de optiek van de burger op straat en is daar naar mijn idee wonderwel in geslaagd. Van der Horst laat zien dat lezen over Godfried met de Baard, Jan zonder Genade, Karei de Kale of Hendrik de Vogelaar heel leuk kan zijn Han van der Harst 'Nederland De vaderlandse geschiedenis van de prehistorie tot nu' is uitgegeven door uitgeverij Prometheus. Het boek telt 622 bladzijden inclusief een uitgebreid register en jaartallentabel. De prijs is f49,50.

Musis | 2000 | | pagina 49