'C Hendrika Hersbach - van Katwijk I 2 51 Musis de binnenstad gesteld was, dan mag je toch ook vast stellen dat een mens heel wat hebben kan. Wij zijn er ook zonder problemen doorheen gekomen en zonder al die enge ziektes waarvan je vandaag de dag hoort. Mijn man en ik komen beiden uit het oude Schiedam. Dat kun je dus niet gezond noemen met die gore sloten midden in de stad. Van veraf kon je de vervuiling al ruiken en het is goed dat daar een eind aan gemaakt is.Alleen moetje het allemaal niet overdrijven. Bouwen en huizen hebben me altijd geïnteresseerd. Zelfben ik ook altijd bezig geweest, tot zover ik daar tijd voor kon vrijmaken. Ondernemen zit me nu eenmaal in het bloed. Ik kan moeilijk stilzitten en eigenlijk heb ik altijd de neiging om het initiatief te willen nemen. Dat betekende ook dat ik me later graag bezig hield met de zaken van m'n man. Of zelf dingen probeerde te ondernemen. Ooit hebben we een huis gehad aan de Warande. Een prachtig huis hoor, daar niet van. Er was ook een hoop aan te doen. Maar uiteindelijk gaf het me toch niet die voldoening die ik ervan verwacht had. Dus kochten we het hoekpand en begon ik een delicatessenwinkel. Nou dat liep als een trein, alleen was ook dat niet wat ik zocht. Een winkel drijven is toch iets aparts. Leuk was het wel, maar toch strookte het niet helemaal met mijn karakter. Ik wilde ondernemen, dingen onderzoeken, kijken hoe je ontwikkelingen tot een succes kunt brengen. En tegelijk bleef ook die behoefte knagen om zelf iets te bouwen. Ik wilde wat tot stand brengen en met een blijvend resultaat. t I igenlijk wou ik als meisje al zoiets als architect worden. Maar ja..., wat wilde je in die tijd. Met vijfentwintig I jaar had ik al vijf kinderen, waaronder een tweeling. Zo ging dat. Uiteindelijk zijn het er zeven geworden. lEen meisje en zes jongens die allemaal in het bedrijfsleven terecht zijn gekomen of hun eigen zaak hebben. Dat architect worden...dat werd dus niks, hoewel ik uit een nest kom waarin bouwen een normale zaak was. Mijn grootvader bouwde al huizen. Ook op een vroeger industrieterrein. Tegenwoordig zou dat niet meer kunnen. We woonden bij wijze van spreken op de stortputten, daar groeide helemaal niets. Maar ik heb er niks aan overgehouden, waarmee je maar weer kunt zien dat de bodemvervuiling vandaag de dag soms veel te serieus wordt genomen. Ik zeg niet datje de tegenwoordige kennis naast je neer moet leggen. Dat is weer het andere uiterste met al die giffen die maar in de vrije natuur worden gedumpt. Maar als je kijkt hoe wij zijn opgegroeid en hoe het met de bodem in Verhuisd zijn we zo vaak. En elke keer begon ik er weer aan om de hele zaak te verbouwen. Maar dat was het steeds niet helemaal. Na een tijdje had ik het wel weer gezien. Mijn man en ik zijn met een sinaasappelkist begonnen, zo mag je het wel stellen. In Schiedam hebben we bijna alle buurten gehad. Te beginnen bij de meest eenvoudige. Tevreden was ik er ook steeds mee.., ik kan niet anders zeggen. Maar na een paar jaar begon het toch te kriebelen. Totdat we hier aan de Bosrand terecht zijn gekomen. Toen kreeg ik helemaal m'n zin. Dat hebben de bouwers ook geweten. Bij alles wilde ik het naadje van de kous weten en ik bemoeide me ook met alles. Het is niet zo, dat ik eigenwijs ben en dat ik denk alles beter te weten. Het is meer een interesse hebben in de bouw en alles dat ermee te maken heeft. Eindelijk werd m'n droom werkelijkheid. Met als resultaat dat ik hier niet meer weg wil. Nu is het ook financieel niet meer te doen om nog te verhuizen, dat moet ik er gelijk bij zeggen. Die ruimte die we hier hebben is niet meer te koop. Niet meer in Schiedam en ook niet daarbuiten. Toen we hier begonnen stond ons huis praktisch gesproken in het open land. Zoiets kom je niet meer tegen, wat ze je ook beloven. En bovendien is het tegenwoordig haast niet meer te doen om je zo intensief met de bouw te bemoeien zoals ik heb gedaan. Tenminste niet in de woningbouw. Wat ze vandaag de dag neerzetten kun je toch nauwelijks meer bouwen noemen. Dat is plakken en monteren, zo goedkoop allemaal. Een passie..., zo kun je het wel noemen. Daarom heb ik ook een aantal brieven geschreven aan het gemeentebestuur. Als Schiedamse mag ik zeggen wat ik ervan vind..., zo is het JE HET WEL NOEMEN 00 00 fn

Musis | 2000 | | pagina 51