53 Musis toch? Dus heb ik jaren geleden al geschreven dat het van de gekke was dat er voor die prachtige oude Frankenlandkerk dat verschrikkelijk lehjke bouwwerk in de plaats gekomen is. Die Frankenland aan het eind van de Schoolstraat was toch de koningin van Schiedam. Dus heb ik aangeraden om de Singelkerk zo'n plek te gunnen dat dit oude stadsbeeld wordt hersteld; aan een plein, met niets ervoor dat het uitzicht op de kerk kan belemmeren. Meteen heb ik erbij geschreven dat alle moeite moest worden gedaan om de tram een halte bij het station te geven. Schiedam is zo'n beetje de enige stad in Nederland waarbij de trein en de tram niet op elkaar aansluiten. Wij Schiedammers zijn daar natuurlijk aan gewend, maar je moet vreemdelingen 'ns zien kijken als ze ontdekken dat ze eerst een kilometer met hun koffer moeten zeulen voordat ze de tram te pakken hebben. Enfin.., of mijn brief geholpen heeft, weet ik niet, maar een feit is dat die kerk er bij staat zoals ik heb gesuggereerd. En die tram, die komt er ook. Die vroegere timmerloods van Wilton is net zoiets. Vroeger al vond ik het een bijzonder gebouw. Wie 'm gemaakt heeft weet ik niet, en eigenlijk is dat ook niet zo belangrijk, als het feit dat m'n zoon Aad die zich het lot van het gebouw aantrok, mij ermee heeft aangestoken. Zo'n mooi gebouw en dan zo verwaarloosd te worden. Eigenlijk is het een opwelling geweest om het gebouw te kopen. Lang niet iedereen was 't er ook mee eens en ook de medewerking van buiten kwam niet al te vlot op gang. M'n zoon Aad zette echter door en toevallig sprak de één na de andere zoon over herhuisvesting en over die plannen met Vijfsluizen. Ons eigen bedrijf groeide trouwens ook uit z'n ruimte. Die timmerloods biedt daarentegen plaats genoeg. Dus was de beslissing snel genoeg genomen. Zelfben ik er dagehjks mee bezig, samen met m'n zoon Aad, die er al net zo bezeten van is als ik. FJij is er ook verantwoordelijk voor dat de restauratie helemaal volgens de regels gaat, wat de kleuren betreft, het herstel van het bouwwerk en de keuze van de materialen. Kijk.het is een industrieel pand, dus je kunt er bedrijven in vestigen, terwijl je er toch een monument van maakt voor het hele Vijfsluizenterrein. Op dit ogenblik is het natuurlijk investeren en nog 'ns investeren, want een dergelijk project kost natuurlijk handenvol met geld. Maar straks, als de jongens er allemaal of bijna allemaal, want eentje zal waarschijnlijk niet willen verhuizen - erin gehuisvest zijn, dan heb je alle bedrijven onder één dak. Dan heb je toch iets blijvends neergezet. Iets wat een ander niet zo één twee drie tot stand weet te brengen. En zoiets wilde ik als meisje nu eigenlijk ook al zo graag. Ik had ambities, maar ja..., met vijf kinderen doe je natuurlijk niet zoveel buiten je gezin'

Musis | 2000 | | pagina 53