RESTAURATIE Het Cultureel Fonds volgt vanzelfsprekend met grote belangstelling de plannen welke in de gemeente bestaan op cultureel gebied. In het bijzonder heeft de toekomst van het Stedelijk Museum de belangstelling van het fonds. Het bestuur heeft daarom besloten haar visie ter kennis te brengen van het gemeentebestuur en de politieke partijen. Het is niet omdat deze visie op vele punten tot dezelfde gedachten en overwegingen komt die in de afgelopen maanden in Musis zijn gepubliceerd, dat wij de aanbeveling van het Cultureel Fonds in z'n geheel overnemen. Uiteindelijk gaat het om de toekomst van één van de belangrijke culturele instellingen van de stad én om een project dat een investering van vaagt van enkele miljoenen tot enkele tientallen miljoenen, afhankelijk van de beslissing tot vernieuwing of nieuwbouw Musis 54 Dat het Stedelijk Museum dringend behoefte heeft aan restauratie is zonder meer duidelijk. Maar wat zal het Museum inhouden als de restauratie is geschied? Verschil lende alternatieven kwamen in onze discussie naar voren. Uiteindelijk ging de voorkeur uit naar een museum voor Moderne Kunst. Voor de Moderne Kunst zou in onze visie het gehele Museum ter beschikking moeten komen. Permanent zou de kern van de collectie getoond moeten worden, zoals de Cobracollectie en andere topstukken. Daarnaast denken wij aan wisselende tentoonstellingen. Dat geeft ons Museum een duidelijk gezicht en komt overeen met hetgeen bezoekers van buiten Schiedam alhier verwachten te zien. Voor de de historische collectie en voor het depot zou er een andere plaats gevonden moeten worden. Dat geeft meer ruimte voor de moderne kunst dan thans het geval is. Deze visie wijkt af van het rapport Berenschot dat een geheel nieuw museum voor Moderne Kunst voorstelt. De stichting hiervan zou een investering van twintig a vijfentwintig miljoen vergen terwijl de exploitatiekosten op jaarbasis met tweehonderdvijftigduizend gulden zullen stijgen. Voor de plaats van de vestiging van een geheel nieuw museum noemde het rapport Berenschot de kop van de Plantage of de Keerlus bij het Stadserf. Naar onze mening zijn genoemde plaatsen in stedenbouwkundig opzicht ongeschikt. Ook andere locaties lijken voor een dergelijke functie niet direct voorhanden. En gesteld, er komt geld voor nieuwbouw, zijn die plaatsen dan zoveel aantrekkelijker dan de korte wandeling vanaf de Koemarkt via de gerenoveerde Hoogstraat? Parkeer problemen spelen ook een rol. Voor het Gasthuis aan de Hoogstraat zou de parkeergarage onder de geprojecteerde bebouwing aan de Westvest-Westmolen straat met een potentiële capaciteit van drie- a vierhonderd plaatsen een oplossing kunnen bieden.Volgens Beren schot 'past een historisch museum goed in het monumentale Gasthuis' maar deze constatering wordt even later gevolgd door de passage; 'wij betwijfelen of de bestaande historische collectie voldoende kwaliteit heeft'.Wat dan de bestemming van het vrijkomende Gasthuis wordt laat het rapport onbesproken. Het Cultureel Fonds acht een private bestemming van dit belangrijke culturele erfgoed ongewenst en het belang van deze publieke functie voor de toekomst van de binnenstad zeer wezenlijk. HWnifi

Musis | 2000 | | pagina 54