Hoekpunt Noordwest: die naam hebben Luub Hafkamp en Kees van der Windt uiteraard niet zelf bedacht. De wethouders wisten zelf geen eenduidige naam te bedenken voor het gebied tussen de Van Hogendorplaan in Vlaardingen en de Burgemeester Van Haarenlaan in Schiedam. Een afwisselend gebied met vier woonwijken, twee sportparken, vijf havens en twee industriegebieden, verzin daar maar eens één aanduiding voor. In zo'n geval haal je Rotterdam erbij. Vanuit Rotterdamse optiek ligt het gebied in het noordwestelijke deel van de Ruit van rijkswegen. Het Kethelplein is hiervan de hoekpunt. Voila, Hoekpunt Noordwest. Een door de landkaart ingegeven naam, waar Schiedammers en Vlaardingers nooit op gekomen waren. Het zal even duren, voordat bewoners van de Babberspolder of Spieringshoek in de gaten hebben dat Hoekpunt Noordwest ook hun wijk aangaat. De naam creëert afstand tussen plannenmakers en burgers. Kor Kegel 57 Musis Whs het alleen de naam maar. Aan de stevige ambities, die in het plan Hoekpunt Noordwest zijn vervat, kun je zien dat de Stadsregio Rotterdam de toon zet. Van Schiedamse zijde zat wethouder Hafkamp er wel bij en vanVlaardingse zijde schoven burgemeester Stam en wethouder Van der Windt aan, maar het is duidelijk dat zij op eigen gezag nooit de driehonderd hectare zo op de schop hadden durven nemen als nu in coproductie met de Stadsregio is geschied. Daar is het plan gewoon te duur voor. Er moet regionaal geld bij. Kantoorflats langs de Poldervaart. Overkluizing van rijksweg A4. Bedrijven bij het Kethelplein en in de randen van rijksweg 20. Bebouwing langs de Nieuwe Damlaan, nabij sporthal Margriet en het wijkje Bijdorp. Een megabioscoop naast de Vulcaanhaven. Sloop en nieuwbouw en/of renovatie van de Babberspolder en de Slachthuisbuurt. Een rivierpark rond het Vijfsluizerhaventje. Woningbouw in en tussen de pakhuizen aan de Koningin Wilhelminahaven. Dat hadden ze in de stadhuizen van Schiedam en Vlaardingen nooit durven dromen, laat staan dat ze het opschreven. Dat doet de Stadsregio Rotterdam dus voor ze. Vandaar dat het plan doorspekt is met dat ambtenarentaaltje dat bij Rotterdamse gemeentediensten zo in zwang is. Hoekpunt Noordwest heeft potenties. Er is een evenwichtige ruimtelijke ontwikkeling nodig, waardoor de regio belangrijke impulsen krijgt, zodat winwinsituaties kunnen worden bereikt. Het is het jargon datje in wasmiddelenreclame nooit hoort, want wasmiddelen moeten verkocht worden. Wie verkoopt ons Hoekpunt Noordwest? En waar moetje als inspreker je ei kwijt? Want natuurlijk, er komt nog inspraak. Volop. We mogen er heus wel wat van vinden. Of het echt helpt, is meer dan ooit de vraag, want tot welke overheid moeten we ons wenden? Tot de gemeente Schiedam? De gemeente Vlaardingen? De Stadsregio Rotterdam? Het plan voor Hoekpunt Noordwest is hun gezamenlijke product. Als de ene gemeente de insprekers tegemoet komt, zal de andere gemeente dan even inschikkelijk zijn? De fracties van GroenLinks in Vlaardingen en Schiedam hebben er nu al ruzie over. Twistpunt Noordwest. De heibel gaat over de hoeveelheid groen die verloren gaat. Het staat vast, dat het plan alleen uitgevoerd kan worden als aan weerszijden van de A4 sportvelden plaatsmaken voor hoogwaardige bedrijvigheid. Aan Vlaardingse zijde gaat het Shellsportpark teloor. Aan Schiedamse kant worden schooltuintjes en nog meer volkstuinen bedreigd: de verbreding van de rijksweg kostte al menige tuinder z'n paradijsje. HET GROENE KNOLLENLAND VAN HARGA EN VIJFSLUIZEN

Musis | 2000 | | pagina 57