Musis 58 We mogen aannemen dat Hoekpunt Noordwest er heel anders had uitgezien als Chris Zijdeveld nog het college van burgemeester en wethouders had gedomineerd, want bij Zijdeveld was het Hargapark nagenoeg heilig - een essentiële schakel immers in de groene long van Schiedam, die zich uitstrekt van de Maasboulevard via het Volkspark, Harga, het Prinses Beatrixpark en park Kethel tot MiddenDelfland. Maar wie houdt er van het Hargapark? Lange geasfalteerde lanen met slecht onderhouden groen. Veel geschreeuw, gejubel van voetbal, handbal en korfbalsupporters. Herrie van alle kanten: de rijksweg, de Nieuwe Damlaan, de treinen, de Vlaardingerdijk. Het is een akelig park, waar auto's doorheen mogen rijden en waar je je een ongeluk fietst tegen de helling op over de rijksweg die Vlaardingen van Schiedam scheidt. Er zou heel wat van het Hargapark te maken zijn. Je zou een paar sportvelden kunnen benutten voor een gevarieerd parklandschap met heuvels, plassen en laantjes. Er zouden veel meer Schiedammers en Vlaardingers komen wandelen. Zelfs als je het Hargapark de helft kleiner maakt. Er zijn voorwaarden. In enkele wijken in Q Schiedam zou het geen kwaad kunnen om er weer een sportveld aan te leggen. De concentratie van sportvelden in lÜ Harga is de Schiedammers nooit Q bevallen. Een andere voorwaarde betreft de Poldervaart. De vaart behoort als ty ecologische zone tussen de Nieuwe £ij Maas en de Schie geheel hersteld te °c worden, waarvoor het nodig is om l__ vroegere dempingen ongedaan te maken. Ook moet de ecozone Poldervaart verbreed worden, zodat tussen het tenniscomplex Spieringshoek, begraafplaats en crematorium De Beukenhof en dierenasiel De Hargahoeve een idyllisch wandelpark kan ontstaan. Tot zover houdt het plan Hoekpunt Noordwest geen bedreiging in. Integendeel, want in dit plan wordt gepleit voor het doortrekken van de Poldervaart naar de Vijfsluizerhaven, zodat eb en vloed in de Nieuwe Maas bijdragen aan een rijkere vegetatie. Maar in de aanvankelijke plannen voor de 'ontdemping' van de Poldervaart was geen rekening gehouden met kantoorflats langs de rijksweg en de metroboog. Er was geen rekening gehouden met een kantoorlint langs de Nieuwe Damlaan. Er was zelfs geen rekening gehouden met een nieuw ziekenhuis met parkeergarage, zo dicht bij de Poldervaart dat het de ecozone geweld aan doet. Die parkeergarage staat zelfs de ambitie van het plan Hoekpunt Noordwest in de weg. De twijfels nemen dan ook toe, of de Poldervaart straks nog wel kans krijgt om een ecologische zone te zijn. En in dat geval moet over een inkrimping van het Hargapark bepaald anders worden gedacht. Een brede Poldervaartzone kan de groene long van Schiedam in tact laten, ook als er langs de rijksweg en de Hargalaan bomen, struiken en grastapijten verloren gaan ten behoeve van kantoorvilla's. Maar als de Poldervaart op verschillende plekken in de knel komt, mag van een aanslag op Harga geen sprake meer zijn. Bebouwing in de ecozone is nauwelijks te compenseren. De enige uitweg is dan om rijksweg 4 tussen het Kethelplein en de Beneluxtunnel opnieuw en verdiept aan te leggen, zodat de weg overkluisd kan worden met gebouwen en parkstroken die Schiedam en Vlaardingen verbinden. Die suggestie zit ook wel in Hoekpunt Noordwest, maar dan zal er nog heel wat op het ministerie van Verkeer en Waterstaat ingepraat moeten worden. Tot dusver doet het ministerie al moeilijk als het gaat over een ondergrondse aanleg van de A4Noord langs Groenoord, Woudhoek en Holy en in MiddenDelfland. Er zitten te veel onzekerheden in het plan Hoekpunt Noordwest om er enthousiast over te kunnen zijn. Hoe wordt het omspitten en bebouwen van het Shellsportpark gecompenseerd? En wordt een aantasting van Harga en 't Nieuwelant niet gecamoufleerd door

Musis | 2000 | | pagina 58