r^a ZWARTWIT Almanak 2000 v?° 150 l'Lil \KC!lVOI° 3 61 Musis voedingsmiddelenconcern Danone dat zijn 21 Europese glasfabrieken in 1999 van het moederbedrijf los koppelde. In februari 2000 krijgt de voormalige Danone-glasgroep een nieuwe naam. Die is nu nog geheim, maar staat al op het wijnglas dat alle medewerkers bij die gelegenheid krijgen. Tot dat nieuwe concern behoort dus ook Schiedams eigen glasfabriek. 'In glas verpakt' is een informatief en soms ronduit spannend boek, geschreven door een bevlogen allesweter. Daarom is het jammer dat zo'n rijkdom aan namen van personen, bedrijven, producten en steden geen index heeft. Het blijft nu een 'kofhetafelboek' dat het moet hebben van zijn forse omvang en fraaie maar soms helaas hinderlijk slecht weergegeven illustraties. Vooral de prachtige tekeningen en schilderijen van Herman Heijenbrock hebben een dergelijke behandeling door de lithograaf niet verdiend. Met weinig meer moeite van de auteur en de uitgever had 'In glas verpakt' gemakkelijk een nuttig naslagwerk had kunnen zijn, waarin een ieder die iets wil weten over de buddies, de apothekersfles, het kogelflesje, de kelderfles, de beroemde ontwerper Copier of de legendarische Leerdamse glasfabrikant Cochius, de pagina's met de gewenste informatie direct in de index kan vinden. Het is ook jammer dat Soetens niet verwijst naar de vindplaatsen van de informatie die hij nogal ongeordend over zijn lezers uitstort. Hij heeft, onder meer, geput uit bewaard gebleven bedrijfsarchieven die in verschillende archiefbewaarplaatsen liggen en vaak moeilijk toegankelijk zijn. Verwijzing naar die bronnen was weinig werk geweest en had de bruikbaarheid van dit boek voor verder onderzoek aanmerkelijk vergroot. Sommige boeken smeken om een strenge redactie. 'In glas verpakt' is er een van. Henk Slechte Johan Soetens, In glas verpakt; kunst, kitsch en koopmanschap. Uitgave De Bataafsche Leeuw. Folio. 400 pag. ill. Amsterdam 1999. f95- Meestal verschijnen boeken bij tentoonstellingen. Bij het boek van Soetens is het omgekeerde het geval. Bij het boek is een tentoonstelling gemaakt. Voor het Nationaal Glasmuseum in Leerdam heeft Soetens een selectie gemaakt uit de flessen die hij in zijn boek bespreekt en laat zien. Het bekijken van deze tentoonstelling prik kelt tot het lezen van alle wetenswaardig heden over de geëxposeerde flessen, die de auteur in zijn boek vertelt. Tentoonstelling 'In glas verpakt'. 100 Jaar verpakkingsglas in Nederland. Nationaal Glasmuseum Leerdam. Lingedijk 28. Leerdam. Tot en met 17 februari 2000. Leuk. Leuk bedacht ook om het jaar 2000 te beginnen met een almanak, de Almanak 2000 van de ZwartWitte Vlaardingers. Het is een bundel bijdragen in woord en beeld die door de uitgever Peter Boven de Bank zichzelf motiveert met: De Enkhuizer almanak geeft al eeuwen een overzicht van wat ons Nederlanders in het komende jaar te wachten staat. Tegemvoordig geen paardenmarkten meer maar braderies, geen mooi weer maar ozongaten, geen boerenwijsheid meer maar grote stadspraatjes, geen visserslatijn meer maar exacte formules en ga zo nog maar even door Ook geeft de Almanak, onder veel andere een zeer beknopt en summier overzicht van wat er journalistiek in Vlaardingen n verscheen en verdween de afgelopen 50 jaar (zonder de geringste pretentie van compleet te willen zijn). Van een totale wereldbeschouwing tot een dispuut over horeca-terrassen. Niet persé de schuld van de nieuwsmakers, eerder een gevolg van het overmatig navelstaren waaraan onze natie zich schijnt te hebben overgegeven, en waaraan ook onze goede stad V. niet heeft weten te ontkomen- Ondanks dit alles, ondanks het verlies van de haringidentiteit en ondanks de verwoede poging om alles in Rijnmondrook op te laten gaan is er in Vlaardingen maar zelfs ook in Schiedam en Maassluis - nog steeds de herkenning van een eigenheid op verschillende gebieden. Dat is mooi gezegd allemaal. Een beetje onduidelijk, precies als de herkomst van die vieze luchten die Vlaardingen bij tijd en wijle teisteren, maar desondanks een taal die men in de traditie van rederijkers en almanakken in Vlaardingen verwachten mag. Want neem bijvoorbeeld de Aurora-almanak van 1842 waarin de onovertroffen J.J.L. ten Kate dichtte; Wanneer dit schrift zich uitrolt voor uw oogen, Mijn Floris, 3 mijn Floris! (laat my dus Ach! Licht voor 't laatst nog eens u noemen mogen!) Dan strekke 't u ten jongsten afscheidskus!- Ik had gewenscht, dien op uw mond te drukken, God wilde 't niet! Toch zweeft hy van mijn mond, En vliegt hierby op vleuglen van 't verrukken U in 't gemoet van dees mijn stervensspond! Jaja.in almanakkenland kent men baas boven baas, hetgeen al tot uitdrukking wordt gebracht in het gegeven dat de Aurora van 1842 in fraai linnen met vergulde hoogdruk en goud op snee is uitgevoerd, terwijl de ZwartWitte Vlaardinger- Almanak in een sobere ringband wordt verstrekt. Overigens blijft het een amusante uitgave, met voor de Vlaardinger veel herkenbaars. In journalistiek opzicht laat de uitgave zich een beetje vergelijken met de standup- comedian. Er wordt veel gelachen in de zaal, de boodschappen worden ook leuk gebracht en dat vergoedt veel voor de buitenstaander, die voor één deel het dialect niet spreekt, voor een ander deel de pointe niet snap en voor het verhaal te weinig ingevoerd is om te begrijpen waar het allemaal over gaat. Vlaardingen is een stad van haringkoppen en daar moeten de Vlaardingers zelf vreselijk om schateren. Dat althans is de eerste indruk die uit de almanak beklijft. Verder is het een kleine stad die nooit groot zal worden. Ook dat is een regelrechte dijenkletser. Het stinkt er bovendien, daarom is Levi Weemoedt gevlucht. Deze constatering zal de autochtone Vlaardingers doen schuddebuiken met als klap op de vuurpijl de constatering 'Overigens moet ik toegeven dat alle bewoners van Vlaardingen die ik ernaar vraag, zeggen dat er in Schiedam meer te zien en te beleven valt, terwijl ik zelf verreweg 15 aar dingen verkies', welke mededeling wordt opgetekend uit de mond van...,jawel een Belg. Je moet wel Vlaardinger zijn om uitgerekend een Belg te laten oordelen over het verschil tussen Vlaardingen en Schiedam. Welnu, de tranen uit de ogen gewist en verder 3: rn l CO co cc i

Musis | 2000 | | pagina 61