ONTWERPEN VAN STOEL TOT STAD UIT HET NIETS Podium Café 'de Graauwe Hengst' Lange Haven 28 3111 CG Schiedam Telefoon 010 4260566 Uitnodiging Davetiye 63 Musis ontwikkeling sterk bewust. Ook toen het bureau in de jaren 1968-1988 uitgroeide tot een •'"■'A' organisatie van meer dan tweehonderd medewerkers dat tal van zeer grote jBBHBBl projecten realiseerde. Ook vandaag de dag fjL» is de jonge gggapm organisatie Van den Broek en Bakema, 31 nu onder directie van Meindert Booij, Jan van Iersel en Henk Verbij, de naam achter veel tot de verbeelding sprekende projecten zoals het Organoncomplex in Oss, het OCC als kloppend hart van de KLM, de Plantenziektenkundige dienst in Wageningen, het Fijenoordstadion in Rotterdam en de TU Delft. Voor wie de tocht naar Rotterdam te ver vindt, kan voor de virtuele tentoonstelling ook terecht op www.broekbakema.nl Nederlands Architectuur instituut, tot en met 24 april 2000. Schiedammers die de discussies over de wenselijkheid van het behoud van de Opstandingskerk volgen, kunnen een rijke bijdrage aan hun meningsvorming krijgen op de grote overzichtstentoonstelling 'de functie van de vorm van Van den Broek en Bakema, architectuur en stedenbouw. De tentoonstelling is het grootste overzicht ooit van het werk van dit beroemde architectenduo, verdeeld over de perioden '48- '58, '58-'68, '68-'88 en'88-'00. De Opstandingskerk stamt uit de vroegste periode. Voor Van den Broek en Bakema waren moderne architectuur en stedenbouw middelen om een nieuwe samenleving gestalte te geven. Zij maakten daarbij gebruik van nieuwe technologieën, standaardisatie en systeembouw. De Opstandingskerk is een gaaf voorbeeld van brutalisme, het zichtbaar maken en zichtbaar houden van ruwe bouwvormen in het uiteindelijk ontwerp, de Lijnbaan in Rotterdam is een eerste, indrukwekkend voorbeeld van grootschalige stedenbouwkundige toepassing van systeembouw (Jaap Bakema had grote invloed op de stedenbouwkundige ontwikkeling van het naoorlogse Rotterdam), het oude theater Het Venster kan worden opgevat als een persoonlijke architectonische notitie binnen het kader van Bakema's lidmaatschap van 'de Venstergroep' die alle belangrijke direct-naoorlogse kunstenaars en kunstliefhebbers van de regio Rotterdam verenigde (waaronder de Schiedammers Sanders, Van Stuivenberg en Verweij) In het werk van het bureau vormt Schiedam een zeer klein, maar essentieel onderdeel. Van den Broek en Bakema bleven zich de maatschappelijke opgave van de architect in alle stadia van In de Artoteek Schiedam loopt tot en met 26 februari de tentoonstelling Hic birYerden, een expositie van hedendaagse kunst uit Turkije. Hieraan wordt deelgenomen door Halil Altindere, Aydan Murtezaoglu, Hakan Gürsoytrak, Neriman Polat, Ebru Özsecen, Bülent Sangar, Canan Senol, Hale Tenger en Vanit Tuna. De titel wil zoveel zeggen als 'uit het niets' en heeft te maken met de marginale positie waaruit de kunstwereld Turkije zich de laatste jaren los maakt. Dit is vooral te danken aan de kunstenaars zelf. In Turkije bestaat geen structurele ondersteuning voor kunstenaars en zijn nauwelijks

Musis | 2000 | | pagina 63