HET ST. JACOBSGASTHUIS STRAKS PAARD Podium Café 'de Graauwe Hengst' Lange Haven 28 3111 CG Schiedam Telefoon 010 4260566 Hoogstraat 162 - Schiedam Telefoon (010) 473 29 08 Musis 100 aantrekken van een economische impuls (Jan des Bouvrie) of het instandhouden van een sterk kernwinkelapparaat (Liesveld) voortkomt uit kennelijk zulke sterke economische impulsen dat investeerders hier goede kansen zien. Tegelijkertijd L—moeten de bestuurders ervan SLjLJI doordrongen zijn dat het toerisme slechts in een heel enkel geval een constante bron van inkomsten is en slechts in de allergrootste steden of in gevallen van exceptionele kwaliteit de hoofdbron van inkomsten voor individuele winkeliers zal vormen. Tevens vindt op dit ogenblik een verschuiving plaats waarin het stedenbezoek - het passief toerisme - het aflegt tegen voorzieningen die actieve - niet weersgevoelige - manieren van vrijetijdsbesteding bieden en dat deze voorzieningen succesvoller zijn, naarmate het aanbod compacter is en zich bevindt op makkelijk met de auto bereikbare plaatsen. Molens, musea, een tot wildwaterbaan herschapen Lange Haven en een haringlogger die op zomerse zaterdagavonden door een piratenschip onder veel vuurwerk en rook wordt geënterd zijn voor het toerisme geen doelen, maar slechts momenten. Voor steden geldt daarbij dat tegenover de drie maanden die in Nederland vanuit toeristisch oogpunt belangrijk zijn, er negen staan waarin de stedehjke economie het van zichzelf zal moeten hebben. Met deze kleine syllabus bij de hand moet het voor de met close reading vertrouwde Musislezer toch mogelijk zijn om uit het genoemde artikel onwelgevallig jargon met een enkele pennenstreek te verwijderen. HvdS i— 3: to Lu OQ I— Nieuwe bestemming voor oud gebouw. Een gasthuis voor collecties, is de titel waaronder kunstkenner Cees van der Geer een opmerkelijk plan lanceert voor het St. Jacobsgasthuis wanneer een nieuw museum gerealiseerd zal zijn. Zijn aanbeveling luidt als volgt: Tot de diverse oplossingen die door bureau Berenschot in het rapport 'De toekomst van de Schiedamse Musea' aangedragen worden, behoort ook de wat hilarische suggestie van een 'Historisch Pakhuis'; een op zich misschien niet eens zo'n slecht idee, maar gepresenteerd onder een noemer pakhuis! die aanleiding geeft tot misverstand. In datzelfde rapport stelt Berenschot ook vast: "Een historisch museum past goed in het karakteristieke monumentale Gasthuis" (pag. 15 3e alinea). Tegelijk echter wordt er de conclusie aan verbonden, dat "een dergelijk museum te klein is om op eigen benen te kunnen staan". En even verder in de tekst: "Een grote publiekstrekker zal het Historisch Museum niet worden". Dat valt nog te bezien. Vandaar het volgende voorstel. 1.1. Hergeef het St. Jacobs Gasthuis zijn oorspronkelijke functie en maak het weer een gasthuis. Verleen in Giudici's gebouw niet, zoals vroeger, onderdak aan bejaarden, maar aan museale en particuliere collecties van elders. Nederland telt een groot aantal musea. Een niet onaanzienlijk deel daarvan is gevestigd buiten de Randstad. Het is geen al te boude veronderstelling, dat musea uit de provincies graag gebruik zullen maken van de mogelijkheid een keuze uit hun collectie in het dichtbevolkte westen te exposeren. Eerste, voorzichtige peilingen toonden aan, dat er zeker animo bestaat voor een dergelijk aanbod. 2.1. Zonder in dit voorstel al te gedetailleerd op aanpak, organisatie en financiering in te gaan, valt er te denken aan de volgende opzet: 2.1.1. De gastcollectie wordt voor een nader overeen te komen periode (2 maanden, een kwartaal?) geëxposeerd. Al naar gelang de omvang van het bruikleen zijn hiervoor zalen (en eventueel de kelder) beschikbaar. Gelijk met de gastcollectie wordt per periode ook een wisselende keuze uit de eigen Schiedamse collectie gepresenteerd, mogelijk in samenhang met de aard van het bruikleen. 2.1.2. Bij een aanpak als hierboven geschetst, ontstaan er condities die het voor particuliere verzamelaars aantrekkelijk maakt om schenkingen te doen, voor zover ze althans in het verzamelbeleid van 'Museum Het Gasthuis' passen. 2.1.3. Met de 'Gasthuisformule' mag er van uitgegaan worden, dat ook het Schiedamse publiek de weg naar de Hoogstraat weer zal weten te vinden. (Wordt het trouwens geen tijd om in een gebied als de Rijnmond een miljoenenpubliek! - verder te kijken dan de stadsgrenzen en de regio in beleid en financiering te betrekken?). 3.1. Voor wat betreft de organisatie van het 'Museum Het Gasthuis': een zware personele bezetting lijkt niet nodig.Volstaan kan worden met een (parttime?) bedrijfsleider. Voor een deel van de werkzaamheden kan gedacht worden aan assistentie van bestaande instituten (archief, bureau culturele zaken, het museum voor moderne kunst) 3.2. Het lijkt niet onbillijk om van het gastmuseum een bijdrage te vragen in de kosten van transport, verzekering en drukwerk. Wat betreft dit drukwerk moet gedacht worden aan een ontwerp dat qua formaat, lay-out en lettertype uniform is. Voordeel daarvan is, dat op den duur een bescheiden naslagwerk ontstaat dat in een verzamelband bewaard kan worden. Cees van der Geer SPIJS EN DRANK SALON

Musis | 2000 | | pagina 100