EEN STRIJD TEGEN LELIJKHEID a: 3 a: Tapasbar/restaurant Voor Juan en alleman Proef in warme zuidelijke sfeer van Spaanse hapjes en drankjes, geniet in de zon op het drijvend terras van een koele cerveza of zoek Spaanse specialiteiten in het winkeltje Extraordinario. Lange Haven 26 3111CG Schiedam tel/fax 010 4263898 101 Musis Het weekblad HP/De Tijd toonde een werkelijk schitterende foto van Roel Visser, een Delftse fotograaf die naar station Vlaardingen-Oost was afgereisd om zich in te leven in de plek waar Daniel van Cotthem van iemand een klap had gekregen, een klap die een doodsklap bleek te zijn. De foto toonde de wachtruimte van het NS-station. Nog nooit heb ik van een stukje Nederland een foto gezien, die zo deprimerend is. Een verlaten hal, slecht onderhouden, vies, niet herstelde vernielingen. In zo'n ruimte laat de Nederlandse Spoorwegen de treinpassagiers vertoeven. De foto van Roel Visser maakt duidelijk, datje nog beter in een ijskoude storm, in weer en wind, in gure omstandigheden op de trein kunt wachten dan in deze wachtruimte van de Hoekse Lijn. Lelijkheid trekt lelijke gedachten aan. In een zaterdagmagazine had één van de zaterdagmagazines een aantal kille plekken in beeld gebracht. De Kilte, heette deze fotoserie. Het zijn plekken waar je treurig van wordt. En stuk voor stuk plekken, waar veel mensen noodwendig moeten zijn. Tunnels. Hallen. Openbare ruimtes. Kil, kil en nog eens kil. Het zijn locaties voor killers. Er is een recent onderzoek, waaruit blijkt dat de Franse strafgevangenissen miserabel zijn, een hel, een verschrikking. Maar in Nederland is het erger. Hier zijn openbare wachtruimtes een luguber oord, waar iedereen op weg naar huis of werk doorheen moet gaan. De wachtruimte van Vlaardingen-Oost is zoals het Westen vroeger dacht dat Rusland was. Kil, kil, kill. Het IJzeren Gordijn is er niet meer. Maar het is er nog wel. Hier. Na de Stille Tocht, waar vele duizenden mensen de jonge Daniel herdachten en waarbij ze vreedzaam demonstreerden tegen zinloos geweld, heeft het Zuid-Hollandse statenlid Gerrit- Wim vanVeelen gepleit voor een brede maatschappelijke discussie over herstel van normen en waarden. In Rotterdam heeft wethouder Herman Meijer opgeroepen tot een stadsetiquette: een moderne invulling van het begrip beleefdheid. Dat soort oproepen zijn nodig in een samenleving, waar fatsoen en respect voor te veel mensen holle begrippen zijn. We moeten de initiatieven vanVlaardingerVanVeelen en Rotterdammer Meijer toejuichen. Er moet ruimte zijn voor individuele expressie, je mag best afwijken van standaardgedrag, maar je mag anderen geen kwaad doen. Er groeien te veel mensen op, die niet weten wat wel en niet kan. En als ze het niet leren, niet weten - hoe kunnen ze dan een geweten ontwikkelen? Wat opvoeders nagelaten hebben, behoort de maatschappij te corrigeren. Maar de discussie moet van mij verder gaan dan herwaardering van ethiek en moraal. Het is belangrijk om ondertussen praktische maatregelen te nemen. Enge plekken trekken enge mensen aan. Dat is knap vervelend, als ook normale mensen op die enge plekken moeten zijn. Het is bekend dat leegstaande gebouwen eerder doelwit zijn van vandalen. Het is bekend dat naargeestige betonmuren de graffiti-spuiters aantrekken. Lelijkheid trekt lelijkheid aan. Daarom is er een opgave voor gemeentebesturen, corporaties, eigenaren van gebouwen en terreinen, en ook de Nederlandse Spoorwegen, om zich van lelijkheid te ontdoen. De leefbaarheid in de stad, in wijken en buurten, vraagt om een grote campagne om wat lelijk is mooi te maken. Om die reden is het opzoomeren een geweldige beweging. Een vreedzame revolutie. Straatteams knappen hun eigen woonomgeving op. Straten worden mooier, gezelliger - en veiliger. Daarom moeten de overheid, de corporaties en de NS een voorbeeld nemen aan wat gewone mensen met wijk- en buurtbeheer voor elkaar krijgen. Kill de kilte! Kor Kegel 1-n -H 03 ?3 -H

Musis | 2000 | | pagina 101