s I ra !®IS c> Het Nijmeegse Museum Het Valkhof, komt zelfs vrij nauwkeurig overeen met de gedachten die in Schiedam worden ontvouwd. J l *$5 Zelfs de plaatsing op de kop van de Plantage zou zo van de keizersteedse plattegrond overgenomen kunnen zijn, Musis 82 O CC Q Co Cj i i Uj 3: Dus wat kost nu een museum in werkelijkheid, is de vraag die de gemeenteraad zich had moeten stellen en Musis maar even globaal beantwoordt. Daarvoor werden uit de laatste jaargangen van Museumvisie enkele in omvang of in concept vergelijkbare musea geselecteerd. Uitgangspunten waren zoals gewoonlijk in de bouwnijverheid, de kubieke maat, de uitvoering en de infrastructuur. Het Nijmeegse Museum Het Valkhof, komt zelfs vrij nauwkeurig overeen met de gedachten die in Schiedam worden ontvouwd. Zelfs de plaatsing op de kop van de Plantage zou zo van de keizersteedse plattegrond overgenomen kunnen zijn, evenals de gegeven maten. Dit museum vervangt', zegt de beschrijving in de Architect, 'twee bestaande musea die voorheen waren ondergebracht in historische zwaar verouderde panden. Het combineert de regionale archeologische vondsten met een collectie moderne kunst. Als lokaal museum heeft het tevens een educatieve functie en een taak in het presenteren van de actuele kunst. Deze verscheidenheid is samengebracht in een eenduidig volume, dat echter een verrassende ruimtelijke differentiatie omvat'. De architectuur is van Van Berkel en Bos, een bureau dat in het ontwerpen van museale ruimten een minstens even belangrijke naam heeft als Hubert Jan Henket, de inrichting is ontworpen door Studio Dumbar. Andere musea die zich lenen voor vergelijking zijn het Stedehjk Museum voor actuele kunst in Gent. Dit museum ontvangt ongeveer 37.000 bezoekers per jaar en realiseerde 7000 vierkante meter nieuwbouw tegen het bedrag van 55 miljoen gulden. Het Van Gogh- museum in Amsterdam met 750.000 bezoekers per jaar gaf voor een interne renovatie 32 miljoen gulden uit en plakte aan het gebouw een nieuwe vleugel van 5000 vierkante meter voor nog eens 40 miljoen. Het betreft hier een renovatie/nieuw bouw voor het totaalbedrag van 72 miljoen. Het Haags gemeentemuseum met 'slechts' 150.000 bezoekers besloot tot restauratie inplaats van tot nieuwbouw en tot een bescheiden vernieuwing van de kostuumafdeling. Toch beliepen de kosten 51 miljoen terwijl het museum Het Valkhof in Nijmegen voor 80.000 bezoekers per jaar 6000 vierkante meter nieuwbouw realiseerde voor de kale prijs van slechts 29 miljoen, maar met de structurele werken eromheen komt de som uit op 31 miljoen. Berekenen we uit deze gegevens de te verwachten prijs voor een eenvoudig Stedelijk Museum in Schiedam (ook Het Valkhof is geen weelderig gebouw al is de architectuur van Van Berkel en Bos en de inrichting van Studio Dumbar) dan moet worden gedacht aan een bouwsom van op dit moment 33,5 miljoen. Rekenen we er daarbij op dat de bouw binnen vijfjaar zal aanvangen, dan moet tevens rekening gehouden worden met de gewone gemiddelde prijsstijging. Hierbij wordt voor projecten met zo'n sRSH®®

Musis | 2000 | | pagina 82