83 Musis kwetsbare en hi-tech infra structuur als een museum gerekend met tenminste zes procent per jaar. Eventuele nouveautés zijn daarin niet begrepen. Dit maakt dat de kosten bij aanvang van de werkzaamheden kunnen budget. Acht procent wordt door kenners als uiterst onwaarschijnlijk afgedaan, maar we willen de wethouder de moed niet ontnemen en sluiten dus af met een extra nota ten bedrage van 3,7 miljoen. I" 7 /#\j. t worden begroot op het uitgangsbedrag van 41,5 miljoen. De bouwtijd kan gemakshalve op twee jaar worden gesteld. Dat schept de noodzaak om de prijzen te indexeren met nog eens zes procent. (Indien dit niet gebeurt wacht Schiedam een herhaling van de gebeurtenissen met het Stadserf). Deze indexering brengt de besomming op 46,5 miljoen waarbij dan nog rekening moet worden gehouden met de normale overschrijding van het Voor 49,2 miljoen heeft Schiedam dan een passend kader voor een voorlopig nog ongeformuleerd beleid. Ook als we uitgaan van het minimum bedrag dat Starke Diekstra noemde, namehjk 20 miljoen, spreken we in feite over een investering van rond 38 miljoen gulden mits de plannen tot op het bot worden uitgekleed. De kosten moeten uit de lengte of de breedte komen. Dat was de directie van Het Valkhof geheel met ons eens. De ruimte is in Nijmegen gevonden in matiging van de bouwsom en het verruimen van het jaarlijks exploitatiebudget van zes miljoen gulden en een aankoopbeleid dat per jaar driehonderdvijftig duizend gulden te besteden heeft voor het verwerven van Nederlandse maar vooral regionale kunst. Het museum Het Valkhof functioneert als een breed cultureel centrum. De zes miljoen zijn dan ook niet toereikend voor de complete exploitatie. Zo is het beheer van de museumwinkel in handen gegeven van een roulerende groep van honderd vrijwilligers. Deze vervangen de vaste bezetting die anders nodig zou zijn en leveren op jaarbasis een besparing op van een halve ton. Op deze groep vrijwilligers kan ook een beroep worden gedaan bij bijzondere activiteiten binnen de muren van het museum. Ook bestaat er een groep van tien voortdurend beschikbare vrijwilligers die deelnemen in het praktische museumwerk en zich met name bezig houden met de verzorging van de historische collectie. Maar.keren wij terug naar Schiedam. Er is absoluut mets tegen het koesteren van hoge ambities. Ook de discussie of Schiedam zich een museale plaats kan veroveren naast de Rotterdamse musea is niet werkelijk relevant. Dit zal in hoge mate afhangen van het te voeren beleid. Wel zal Schiedam zich dienen te realiseren dat het hebben van hoge ambities geld kost. Niet alleen in het scheppen van de faciliteiten ervoor. Ook in het onderhouden ervan. Zelfs als de toeristen in drommen worden aangevoerd, is zeven miljoen per jaar een pittig bedrag. En dan hebben we het nog niet over de kosten die moeten worden gemaakt voor herbestemming van het St. Jacobsgasthuis. Ook deze mogen - gebaseerd op vijf miljoen guldens van nu - worden gesteld op meer dan acht miljoen. Want bij restauraties hgt de kosten- overschrijding immer dichter bij de twintig dan bij tien procent

Musis | 2000 | | pagina 83