Kor Kegel Het was in de raadsvergadering van 7 februari 2000 reeds duidelijk, dat Bas van der Heijden geen enkele trek had om in het voormalige Sint Jacobsgasthuis aan de Hoogstraat 112 een supermarkt voor de lokale minima te vestigen. Musis 84 Uj co Uj Öo 00 o CO Uj Q MUSIS LEGT BESLAG NAAR DRIE JAAR MUSI M Het moet een hele schok zijn voor de Schiedamse gemeenteraad, dat vroegtijdig het onderzoeksrapport is uitgelekt, waarin de commissie- Kegel het museumbeleid rond de eeuwwisseling beoordeelt. Feitelijk kunnen we niet van een onderzoeksrapport spreken. Het is een conceptrapport. Het wachten is op een finale tekstcontrole, waarna het definitieve rapport rond februari 2003 zal verschijnen. Aan de conclusies zal de commissie naar verluidt niet meer sleutelen. Dat maakt het extra interessant, dat nu reeds de proeve van het rapport naar buiten is gekomen, want de conclusies zijn ontluisterend. Het staat er in ongezouten taal. De gemeenteraad sloeg begin 2000 met open ogen een doodlopende weg in. Het was in de raadsvergadering van 7 februari 2000 reeds duidelijk, dat Bas van der Heijden geen enkele trek had om in het voormalige Sint Jacobsgasthuis aan de Hoogstraat 1.12 een supermarkt voor de lokale minima te vestigen. Ook was het gemeentebestuur zich welbewust, dat een nieuw centrum voor moderne kunst op de Kop van de Plantage op grote weerstanden zou stuiten, zowel van de groen minnende omwonenden van Neerlands oudste stadspark als van het krasse actiecomité Redt het Verzetsmonument. Zelfs - zo concludeert de commissie - heeft cultuurwethouder Luub Hafkamp in die dagen kunnen voorzien, dat het Algemeen Handelsentrepot aan de Lange Nieuwstraat een wel erg omvangrijk, maar bovenal tochtig pakhuis voor de historische museumcollectie zou zijn, kortom, qua financiën en klimaatbeheersing niet te exploiteren. De ambtenaren aan het Stadsef wisten al lang, dat het entrepot alleen gerestaureerd kon worden door de vijf traveeën te verbouwen tot een kleine dertig lofts, waarvan de bewoners vrijelijk de indeling konden bepalen. Een plan, dat ernstige vertraging dreigde op te lopen door de zoektocht naar een historisch pakhuis. Vertraging, die gelet op de staat van het entrepot onaanvaardbaar En toch, ondanks het voor de hand liggende scenario, schaarde een raadsmeerderheid zich op 7 februari 2000 achter het voorstel om gedurende drie jaar onderzoek te doen naar a. de haalbaarheid van een modern kunstcentrum, b. de opslag van cultureel efgoed achter slot en grendel, en c. een nieuwe bestemming van het onder ex- directeur Diana Wind kwijnende Stedelijk Museum. Een conclusie uit het conceptrapport is dan ook, dat de raad zich drommels goed realiseerde dat het een besluit voor de vorm nam. Tijd rekken. Een ander besluit, bijvoorbeeld tot behoud van het Stedelijk Museum op het huidige adres, was te pijnlijk geweest voor het college van burgemeester en wethouders, dat te sterk op overhaaste adviezen van bureau Berenschot had geleund. Niettemin, constateert de commissie, hadden tal van deskundige en betrokken Schiedammers reeds vóór de raadsvergadering van 7 februari 2000 aanbevolen om het museum aan de Hoogstraat 112 te handhaven onder drastische bijstelling van het expositie- en aankoopbeleid. De commissie refereert aan pleidooien van het Cultureel Fonds Schiedam, oud-leden van de in de jaren tachtig opgeheven museumcommissie en de redacteuren van het cultureel- maatschappelijk geëngageerde tijdschrift Musis, dat begin 2000 aan de vooravond stond van een spectaculaire groei. Een aparte paragraaf besteedt de commissie aan een fenomeen, dat toen juist in zijn nadagen verkeerde: de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum. Nadat de vereniging één zondagmiddagje bijgepraat was door toenmalig directeur Wind, spoten de Vrienden de bovenarmen in met siliconen om toch vooral de uitgekraamde nonsens het cachet van spierballentaai te geven. 'Het museum', sprak de stoere vereniging domweg Berenschot na, 'moet omgevormd worden tot een nieuw centrum van moderne kunst'. Waar de vele miljoenen vandaan moesten komen, wist de vereniging in haar grootheidswaanzin ook niet, tenslotte maakt de Amsterdamse museumwereld zich daar ook nooit druk over. Dat Amsterdam een fractie groter is dan Schiedam en dat er wat meer toeristen komen, betrok de vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum niet in haar advies. Het is een pikant detail, dat de onderzoekscommissie-

Musis | 2000 | | pagina 84