O Peter M. Warremons 3 Musis 94 i Met de vestiging van het Japan Centre in het Gat van Bolmers zijn de oude betrekkingen tussen Japan en Nederland in Schiedams perspectief plots actueel geworden. Toch zal de naam Taka Bulu (1752-1816) de meeste Schiedammers weinig zeggen. Terwijl deze Japanse geleerde en befaamde pharmaceut in Nagasaki de basis heeft gelegd voor één van Japans mooiste en na de theeceremonie meest bekende Japanse tradities, die van de sake. Bulu leerde het proces van distilleren in Schiedam en maakt daar uitgebreid melding van in zijn al in op het eind van de achttiende eeuw verschenen Shinogu Zukuri, waarin hij op amusante wijze verhaalt over zijn verblijf in Holland in het gezelschap van het toen voor één keer naar Nederland terugkerende opperhoofd van Deshima Hendrik Doeff. Bulu was in Japan leerling van de gezaghebbende geneesheer Genzui Udagawa. Hij trok de aandacht van de Hollandse kooplieden en geleerden, door zijn onbevangen nieuwsgierigheid naar alles wat met Nederland en het westen verband hield. Het gaat niet te ver te veronder stellen dat het onderzoeks werk van Taka Bululater mede de basis vormde voor de omvangrijke herbaria van Philipp Franz von Sieboldt. Deze relatie is er de oorzaak van dat de in Japan samen gestelde tentoonstelling over deze Japanner die tot de eersten behoorde, aan wie het vergund was om naar het buitenland te reizen, tot half april alleen in het LeidseVon Sieboldthuis te zien zal zijn. Toch is deze expositie voor Schiedam van grote betekenis. Het bezoek aan Schiedam vormt één van de aardigste delen van zijn reisverslag. De 'uitvinding van de sake' en het door hem geïntroduceerde nuttigen uit minuscule kommetjes met een inhoud kleiner dan een borrelglaasje - zou de geleerde overigens noodlottig worden. Een samoerai die elders in Nagasaki - ruim genoten had van meerdere kruiken sake, wenste de uitvinder een bezoek te brengen. Beneveld zag hij hem echter aan voor een mindere bediende en ontstak in zulke woede om het onaanzienlijke sakekommetje dat Bulu hem toestak dat hij met één woeste houw het hoofd van de geleerde tot aan de neuswortel kliefde. Het verslag van Bulu's bezoek aan Schiedam vangt aan met de aankomst van de trekschuit en de ontvangst ten huize van de familie Jansen. De schuit vervulde hem met verbazing; 'Ik bevond mij in het gezelschap van louter mannen, die hun lange pijpen rookten alsof ze een gevecht met de goden voerden. Gesproken werd er weinig, maar het onafgebro ken oorverdovend gehoest vulde de kleine ruimte. Dat dit ook de opzet was, leidde ik af uit het feit dat zich tussen de zitplaatsen koperen kannen bevonden die tijdens de reis geheel moesten worden volgespuwd. Mijn gastheer Ferdinand (de Schiedamse distillateurszoon Ferdinand Jansen die in de Taka Bulu Japanse leerlingen op Deshima Tijdverdrijf Deshima 1713 Deshima 1780 Deshima 1809 Ivoren gordelknopen perioden 1763-64 en 1768- 1769 als factor op Deshima verbleef en daar een redelijke kennis van het Japans had opgedaan) vertelde mij dat het roken diende om de verveling te verdrijven. Ook uit Nagasaki ken ik de gewoonte dat monniken of samoerai door tucht of door zelfopgelegde uitdagingen levensgevaar trotseren, dus SAKE EN EEN D

Musis | 2000 | | pagina 94