KIEZEN UIT HET DEPOT JARGON 1111111111 Rijkestraat 10 3131 CV Vlaardingen tel.:010-2487018 99 Musis 'Als ik mocht kiezen' is de naam van een expositie die vanaf 13 maart te zien is in het Visserijmuseum inVlaardingen. De formule van de tentoonstelling is eenvoudig. De tientallen vrijwilligers van het museum hebben elk voor zich hun favoriete voorwerp uit de ruime collectie gekozen. Van elk van de tentoongestelde objecten wordt verteld waarom het is uitgekozen om getoond te worden aan hetVlaardingse publiek. Voor een aantal vrijwilligers was de keuze niet moeilijk. Het gekozen object refereert voor hen rechtstreeks aan betrekkingen of herinneringen die samenhangen met de visserij .Dat de vrijwilligers in het museum in veel gevallen boeiend - en in de meeste lang - kunnen vertellen over de geschiedenis van de visserij is bekend. En tevens dat in hun verhalen stads- en ambachtsgeschiedenis met elkaar verweven zijn. Andere hebben hun keuze gebaseerd op hun persoonlijke beleving van Vlaardingen als vissersstad. Thuisarbeid, de schaarse, maar intens beleefde festiviteiten rondom de visserij, de standsverschillen, kerkelijke beleving en stedelijke nijverheid komen in persoonlijke herinneringen aan de orde. In de tentoonstelling worden de voorwerpen geëxposeerd met de foto van de vrijwilliger en de bijbehorende vertelling. De opzet van deze tentoonstelling is tweeledig. Door de vrijwilligers een keuze te laten maken uit de collecties van het museum, worden zij als museummedewerker, in de belangstelling geplaatst. Tevens is het een goede gelegenheid om dieper in te gaan op de relatie tussen stad en visserij, maar dan gezien door de ogen van hen die deze relatie werkelijk en persoonlijk hebben beleefd.Voor veel vaste bezoekers zal de tentoonstelling ongetwijfeld een moment van herkenning bieden. Voor Vlaardingers die geen binding hebben met het visserijverleden, wil de tentoonstelling aanknopingspunten bieden om toch te kunnen begrijpen hoe de Vlaardingse gemeenschap eeuwenlang reilde en zeilde hoe en sterk de band tussen stad en visserij is geweest. De visserij was niet alleen een ambacht, maar een cultuur die diep in de mensen wortelde en waarvan tot op de dag van vandaag de sporen zicht- en voelbaar zijn. Op het moment dat in Vlaardingen de tentoonstelling 'Als ik mocht kiezen' wordt geopend, wordt in Schiedam gewerkt aan de tentoonstelling 'Honderd schatten van mensen'. Het betreft hier de eerste van een drietal jubileumtentoonstellingen ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Stedelijk Museum Schiedam. De formule is vrijwel gelijk aan het concept van de tentoonstelling 'Als ik mocht kiezen'. Honderd leden van de Historische Vereniging hebben een keuze gemaakt uit de historische collecties en worden met het voorwerp van hun keuze vereeuwigd. In de tentoonstelling lichten zij hun keuze op tekstborden toe. Dat Schiedam ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan een soortgelijke tentoonstelling maakt als het Visserij museum Vlaardingen berust puur op toeval. Voor het Visserijmuseum is het een interim-expositie tussen andere belangrijke tentoonstellingen door. Het plan ertoe dateert al van maanden her. Pikant voor de werkelijke verhoudingen tussen beide steden is echter dat Ser Louis als één der deelnemers aan 'Honderd schatten van mensen', uit de collectie van het Stedelijk Museum een visserkist als favoriet heeft gekozen. 'Want', zegt hij, 'zowel mijn familie als die van m'n vrouw, hebben altijd iets met de zeevaart en de visserij vandoen gehad. Al eeuwenlang komen onze namen voor op monsterrollen en in beroepen die rechtstreeks verband hielden met de visserij. Bij het maken van m'n keuze heb ik even getwijfeld of het voorwerp echt nauw verband hield met de visserij, maar daaraan hoeft M B feitelijk niet te WÊUÊStgÊ worden getwijfeld. W&PV0 Op het deksel is een H levensgrote haring afgebeeld'. Een troost zal het zijn als na 13 maart geconstateerd kan worden dat een mogelijke Vlaardinger zich de visserij vooral wenst te herinneren in verband met een jeneverkruik. Mogelijk dat daarin in het verleden dan Schelvispekel kan hebben gezeten. Maar Schelvispekel mag Schiedam op redelijk goede gronden beschouwen als het enige exportproduct behalve generaties van bruiden en bruidegoms dat een bhjvende plaats heeft gekregen in de cultuur van haar zusterstad. Het artikel 'Een complex van overwegingen' leverde een aantal reacties op van lezers die zich afvroegen waarom Musis zich ineens van het jargon bediende dat hen tegenstaat in zovele rapporten en studies over binnen- en buitenstedelijke ontwikkelingen. Waarom leisure gebruikt als vrijtijdsbesteding misschien even duidelijk zou zijn, waarom retail, waar wederverkoop wordt bedoeld en waarom funshopping versus active shopping, als in het artikel het slenteren langs etalages in tegenstelling wordt geplaatst tot het winkelbezoek dat in het zoeken naar te onderscheiden kwaliteiten, parkeeroverlast voor hef neemt. Tja.., een excuus ligt niet zomaar voor de hand. Het artikel is geschreven op basis van actuele onderzoeksgegevens waarin weer de meningen zijn vervat van deskundigen op het gebied van vrijetijdspassering en de hierop afgestemde ontwikkelingen in binnenstedelijke gebieden en de periferie. De vakliteratuur staat helaas bol van uit het engels ontleende termen en begrippen. Een goede vertaling is daarvan niet altijd even makkelijk. In het woord leisure gaan zowel de begrippen ontspanning als ontsnapping schuil. Een verschil van rangschikking van enkele letters. En retail is niet helemaal wederverkoop. In deze term wordt ook vervat hoe de boodschap, de uitstraling van het product, de kwaliteit naar de maat wordt vertaald van de kring van belangstellenden. De hoofdboodschap van het artikel is - kort samengevat -; de plaatselijke overheid dient zich beter bewust te zijn van bestaande kwaliteiten en moet zich realiseren dat het

Musis | 2000 | | pagina 99