M Zr1" "wËBmST |HH|I S Ste-S lf§§|ip stSlJltiS ÉfifMfeL ES En 3 111 Musis IT* '3 Hp leidt. Ambitie hebben ze dus niet, en als iemand die wel heeft, halen ze hun schouders op. En dat is nou precies het grote verschil met Vlaardingen: daar ligt de ambitie op straat en daarom valt het daar altijd tegen.' Oud-kabouter en huidig kritisch pvda-lïdVan der Horst beseft dat zelfs Schiedam een bestuur nodig heeft. Hij analyseert vrolijk verder. Het - kleine - spraakmakend deel van de Schiedamse bevolking vindt de plaatselijke politiek een 'quantité négligable'. Men vindt de kwaliteit matig en de uitkomsten zelden interessant. Daarom negeert dit deel van de bevolking de politiek, althans zolang die de eigen belangen niet raakt. Dat ligt net even anders bij het overgrote, maar niet spraakmakende deel van de Schiedamse bevolking, de traditionele onderlaag. Die vindt iedere vorm van autoriteit gevaarlijk, en daartoe rekent men nadrukkelijk de politiek: daar moetje vooral niks mee te maken hebben. Volgens Han van der Horst zijn de bedoe lingen van 'de politiek' niet slecht. Raad en college willen heus wel inspraak uit de buurten, maar dat mislukt voortdurend, omdat de Schiedamse burger zo funda menteel wantrouwend is. Daarom vindt hij de functie van hoofd communicatie in Schiedam de belangrijkste ambtelijke functie in Schiedam en tegelijk een van de moeilijkste van heel Nederland. Gratis en voor niks geeft hij een profiel voor een nieuwe stedelijke communicator: 'iemand die zichzelf ziet als toekomstig directeur van de Rijks Voorlichtings Dienst, maar nog heel jong is en dus nog wat neer moet zetten, omdat hij (of zij) zich anders niet kwalificeert voor de RVD'. Zulke mensen heeft Schiedam op belangrijke posities nodig. Ze durven iets aan te pakken en zijn weer weg, voordat ze teveel macht hebben. Het recentste goede voorbeeld vindt hij ex- gemeentearchivaris Charles Jeurgens. Die had forse ambities. Hij moest ergens beginnen en Schiedam was toevallig beschikbaar. Daar pakte hij met succes een groot karwei aan, waarna hij onmiddellijk kon door stromen naar een betere baan. Van het stadsbestuur mag ook iets verwacht worden. Er werken veel te veel ambtena- ren in het stadskantoor, die worden gekweld door het gevoel dat ze hun inspiratie niet kwijt kunnen. Zij lopen voortdurend op tegen het onbegrip van politiek en bevolking: 'vooral raadsleden hebben de neiging het ambtenarenapparaat te beschouwen als een groot blok datje streng moet controleren, en beseffen niet of te weinig dat juist de raad als het hoogste orgaan in de gemeente de ambtenaren kan gebruiken, inschakelen en aan het werk zetten'. Als Han van der Horst wethouder was, zou hij het wel weten. Hij zou ervoor zorgen dat de raadsleden de ambtenaren gebruiken. Dat zou de kwaliteit van de bijdrage van de raad aan het besturen van de stad aanmerkelijk vergro ten; als er tussen raadsleden en ambtenaren een normale interactie bestaat, is al die controle overbodig. Han van der Horst is niet voor niets in het dagelijks leven beleids medewerker! En passant lost hij op onorthodoxe wijze een aantal heikele kwesties op. Hij vindt het jammer dat het stadserf geen feestplein is geworden, want dat heeft Schiedam hard nodig. Er was daar ooit een kerkhof, en nu hangt er weer de sfeer van een kerk hof. De oplossing is eenvou dig: haal die dure tegels eruit, vergeet dat kostbare en onzichtbare kunstwerk, en maak er alsnog een feestplein van. De bezwaren van de mensen die daar appartemen ten hebben gekocht, moetje verder negeren: 'God jage iedereen de stad uit die het woord overlast gebruikt'. Ook over het - nu nog - Hemaplein heeft hij nage dacht. Dat moet weer een stukje stad worden met net zulke smalle steegjes, bochten en doodlopende hoekjes als het vroegere Doelenhof. Dat helpt bij het overstijgen van gevaarlijke ambities: 'dood lopende straatjes stemmen tot nadenken'. De plannen van Jan des Bouvries geeft Han van der Horst graag het voordeel van de twijfel. Het heeft wel wat, een voorma lige beurs die winkel wordt. Dat duidt op historische continuïteit: 'eigenlijk horen daar in de 21ste eeuw, van buiten af goed zichtbaar, van die idioten met draagbare telefoons te zitten, die put opties doorgeven; het is tenslotte een beurs'. Of dat gedoe met Jan des Bouvrie nou de redding van Schiedam zal zijn, weet Han van der Horst niet, maar het is tenminste iets. Dat kan dus 00 Cl 5 30

Musis | 2000 | | pagina 111