EEN DECOR ALS VOOR EEN FILM honderdtal loggers dat in Vlaardingen een thuishaven had, uitbundig vlaggetjesdag werd gevierd. Hij realiseert zich echter ook dat er het nodige overwonnen moet worden. Blij met de snelle reactie van projectontwikkelaars, toen deze lucht kregen van de plannen, is hij niet. Ook voorziet hij dat het verplaatsen van de gevestigde bedrijven in toenemende mate voor problemen kan zorgen. Nog voordat er maar zoiets als een vlekken- of contourenplan is gepresenteerd, liggen de eerste bezwaarschriften al op de wethouderhjke tafel. Van daadwerkelijk bouwen en renoveren is dus nog lang geen sprake. Maar juist vanwege de bestaande structuur van het gebied zou de inbreng van Vlaardingse of in elk geval regionale bouwbedrijven van eminent belang kunnen zijn. Zij zijn beter in staat te onderhandelen met de rond de KW-haven gevestigde bedrijven. Op deze manier wordt het risico ontlopen van de megaontwikkelaar die in het gebied woningen in de hoogste prijsklasse denkt te realiseren, maar geen of te weinig rekening houdt met de historische structuur. Ook zien megaontwikkelaars weinig heil in de wens van PLANNEN Wethouder Kees van der Windt realiseert zich, dat he plan om het havenbekken te revitaliseren en tot een eersteklas woon- en recreatiegebied te maken, ronduit ambitieus mag heten. Zeker waar de lijn van plannen en initiatieven wordt doorgetrokken van KW-haven naar Buizengat. Het zoeken naar combinaties van bewoning, cultuur, recreatieve en museale elementen langs de oudste economische as van de stad, verschaft op papier de meest fantastische perspectieven. In werkelijkheid zal het leiden tot een proces dat het uiterste aan inventiviteit en enthousiasme vraagt. Stedenbouwkundige fouten worden namelijk, eenmaal gemaakt, nimmer vergeven of vergeten. Van der Windt kijkt voorzichtig naar ontwikkelingen elders in oude kust- en havenplaatsen waar dergelijke operaties met succes in gang zijn gezet. Hij wordt hierin gesteund door ontwikkelingsplannen die de gehele rivieroever van Rotterdam naar Schiedam betreffen en waarin de potenties van het Vlaardingse havengebied worden herkend. Zelf put hij met smaak uit zijn herinneringen waarin de netten nog hoog langs de havenkant lagen opgetast en bij het jaarlijkse eerste uitvaren van het De Koningin Wilhelminahaven in Vlaardingen was in de negentiende en de eerste helft van de twintigste eeuw Nederlands voornaamste vissershaven. De bebouwing eromheen bestaat uit imposante, doch gedeeltelijk in vervallen staat c: I verkerende woonhuizen, oude g bedrijven en g karakteristieke haringpakkerijen. Het gebied vormt een jj! aantrekkelijk stadsdeel rond de havenkom met smalle straten als uitlopers. Hoewel kleiner van schaal heeft het gebied potenties die vergelijkbaar zijn met De If shaven in Rotterdam en de Amsterdamse IJ-kant. Dit maakt de Koningin Wilhelminahaven tot een aantrekkelijk projectgebied voor ontwikkelaars die weten hoeveel een comfortabele, in historische setting gerealiseerde woonstee waard is. Vooral als deze aan diep water is gelegen en zeegaande jachten niet alleen een ligplaats voor de deur hebben, maar boven dien voorzien zijn van alle bergings- en onderhoudsfaciliteiten. 115 Musis

Musis | 2000 | | pagina 115