117 Musis oude panden, maar niet over een gebied waaruit het leven is verdwenen. Dat betekent dat we heel zorgvuldig te werk moeten gaan in het combineren van de woon- en werkbestemming. Dat is geen eenvoudige zaak. Je kunt zelfs bezwaarschriften verwachten van de petrochemische industrie aan de overzijde. Deze wil eenvoudig voorkomen later te worden aangepakt als een overlast gevende bedrijfstak. Je kunt de ontwikkelingen maar beter voor zijn is daar de overtuiging. Maar niet alleen uit die hoek kunnen bezwaren worden ingewacht. Aan de oost- en westzijde bevinden zich havenopslagbedrijven, werven en nautische toeleveringsbedrijven, die hun toekomst ook in de gaten houden.Al met al zal er een hoop te regelen zijn'. Toch beziet Bokx de ontwikkelingsmogelijk heden vanuit een optimistisch perspectief. 'Het is een prachtig gebied. Zelfs een gebied met nog veel ruimte voor additionele ingrepen. Ik denk alleen dat het verstandig is om een andere planaanpak ook organisatorisch vorm te geven. Ik zou me kunnen voorstellen dat er een werkgroep wordt gevormd waarin naast bouwers, ook architecten en stedenbouwkundigen, bedrijfseconomen en bedrijfskundigen deelnemen en een paar mensen uit de financiële wereld. En dan doel ik vooral op mensen die in deze gemeenschap wortelen. Dan beschik je over dezelfde, zo niet betere faciliteiten dan de gemiddelde projectontwikkelaar en verschaf je jezelf tegelijk de middelen om adhoc en desnoods in persoonlijke sfeer de onderhandelingen te voeren en tot deelplannen te komen. Die werkgroep zou dan een welomschreven taakomschrijving moeten hebben en zich moeten conformeren aan het uiteindelijke doel. Dan heb je een aanpak die inderdaad tegemoet komt aan de eis van kleinschaligheid, terwijl je toch in staat bent om de grote lijnen in de gaten te houden. Die werkgroep zelf behoeft niet perse betrokken te zijn in de realisering van het project. Ik denk eerder aan een team dat de weg voorbereid waarlangs plannen tot uitvoering kunnen worden gebracht en dat in staat is om oplossingen te verzinnen voor problemen waarmee een ambtehjk of bestuurlijk kader niet uit de voeten kan'

Musis | 2000 | | pagina 117