Kor Kegel Wat moeten we doen om het gemeentebestuur tot creativiteit te brengenDe vraag is actueel, want de staatscommissie-Elzinga constateert dat de lokale politiek zo dood is als een pier. Kijk je naar Vlaardingen, dan zal prof. dr. Douwe Jan Elzinga niet tot een ander inzicht komen. Volgens Rotterdams Dagblad-columniste Eefje Oomen snakt de Vlaardingse gemeenteraad gewoon naar Remi Poppe. Toen Poppe nog in Vlaardingen aan het dansen was, toen bruiste het. Maar nu hebben oude rotten als Kees van der Windt, Rien Lensvelt en Leo ten Have heimwee. Kijk je naar Schiedam, dan is de situatie niet beter. Hier zelfs geen heimwee. Schiedam had nooit een Poppe. Hooguit lieten de jaren zeventig en tachtig wat linksige oprispingen zien van Herman Noordegraaf, Hans Bakker, Hans Konings, Nikolaj Dielemans, Jacob en Wim de Visser. Geen meisjes, nee. En geen blijvertjes. De Schiedamse Poppe'tjes waren eendagsvliegen. Te veeleisend, te snel bezwangerd van andere ideeën. Onbekookt. 119 Musis DE DWINGENDE NOODZAAK VAN DURF EN FANTASIE at is het risico met creatieve gemeentebestuurders. Ze zijn ongeduldig. Willen te gauw, gauw. Het is in zekere zin nog verwijtbaar ook, want ze wekken de illusie dat er vernieuwing aanbreekt, er gloort hoop op élan - en dan kiezen ze ineens voor een andere carrière of ze krijgen een hartaanval, druk druk druk. Zo verandert de lokale politiek nooit. De vernieuwing bestaat uit onsamen hangende impulsen, ze is niet duurzaam. En zo sterft de lokale politiek. Toen Poppe het Vlaardingse stadhuis verruilde voor de Tweede Kamer, was het op de Markt een aderlating. Een provocateur, een sparringpartner, een uitdager viel weg. Het was niet zozeer een doodsklap voor de oppositie, want mannenbroeders als Rien Lensvelt, Cor de Jonge en Gerrit-Wim van Veelen konden zelf nog het vernuft opbrengen om de gevestigde orde te kapittelen. Maar het vertrek van Poppe was vooral een klap voor de coalities die Vlaardingen sindsdien domi neerden. Ze waren een goedgebekte countervailing power kwijt. In Schiedam is de geestdrift in het gemeentebestuur al veel langer zoek. D

Musis | 2000 | | pagina 119