M swwwiBm 1 s 111 &tV mijn god, er wordt wat afgezanikt over de rolverandering van gemeenteraadsleden in beroepszakener wordt wat gezemeld over het belachelijke primaat van de politiek, er wordt wat gewauweld over verschuivingen in verantwoordelijkheden. Musis 120 O CJ 5 Uj Cj ÜJ CJ Ul CJ De keren dat ik het politieke toneel in de Aleidazaal gadesla, zie ik een zwak aftreksel van eerdere gemeenteraden. Wie is in de huidige raad gezaghebbend zoals in hun tijd Cor Bolmers, Eef Collé, Rietje Taverne en Gerard Verhulsdonk dat waren? Wie heeft de vlijt en ijver van een Siem Rosman, de hardnekkigheid van een Chris Zijdeveld of Ulferd Bruseker, de affiniteit met sport en samenleving zoals Arie Verhnde, Rein van Raalte, Luud Snel? Wie het begrip en de mededogendheid van Piet Roosen, vader van de Schiedamse raad? Als ik nu in de Aleidazaal zit, kan ik zulke talenten ternauwernood ontwaren. Ik merk dat menigeen in het publiek opleeft als Liesbeth Fluiter van Gemeentebelangen wat zegt, maar helaas, waar sommigen te lang spreken, daar houdt Liesbeth zich uit beleefdheid nog in. Een Poppe in de dop. Als ze maar voluit gaat. Als ze maar resistent is tegen verleidingen door prominente liberalen en sociaal-democraten die haar een wethouderschap voorhouden - als ze te snel ja zegt, is ze ingepakt. Maar Liesbeth is niet gek. Wat moeten we doen om het gemeentebestuur tot creativiteit te brengen? De vraag is actueel. Professor Elzinga en zijn commissie met burgemeesters en commissarissen der koningin zien allerlei mogelijkheden in technische, organisatorische en structurele veranderingen. Daarbij is de positie van de burgemeester aan de orde: gekozen door het volk of benoemd door Hare Majesteit. De positie van wethouders: lid van de gemeenteraad of van buiten de raad? Het voorzitterschap van commissies: moet de wethouder dat blijven doen of kan een gewoon raadslid zoiets ook? Lees voorgaande ahnea tien keer en u zult niet het gevoel krijgen dat 'Elzinga' de wereld verbetert. O, zeker wel zet de staatscommissie heel wat gesprekken in beweging, mijn god, er wordt wat afgezanikt over de rolverandering van gemeenteraadsleden in beroepszaken, er wordt wat gezemeld over het belachelijke primaat van de politiek, er wordt wat gewauweld over verschuivingen in verantwoordelijk heden. En ik wil daarmee niet zeggen dat de gemeente Rotterdam vergeefse energie aan zulke vraagstukken geeft. Nee, de Coolsingel neemt Elzinga nog serieus. In Schiedam en Vlaardingen doen ze net alsof er geen staatscommissie over het lokale bestuur geweest is. Althans, op Liesbeth Fluiter na. De nieuwe Poppe. Zij wil wel een discussie over wat de commissie-Elzinga A adviseert. En zij legt daarbij de nadruk op 'jaapl de volksvertegen- '3SM woordigende rol van 'jffl volksvertegen woordigers. Op het eerste gezicht zou je denken: ja, logisch, meid. Tot je bedenkt dat het volk zijn vertegenwoordigers niet meer kent, zo anoniem zijn de lokale politici geworden. Daar is dus discussie over nodig. Het is de hoogste tijd. Het is niet zonder nut om 'Elzinga' in te ademen. Wat kunnen we ermee? Een serieus gemeentebestuurder stelt zich die vraag, al zou ik denken dat welwillende bestuurders al lang tot inkeer en zelfverbetering waren gekomen als ze werkelijk van het gedachtegoed van de Tilburgse bestuurskundige prof. dr. Pieter Tops kennis hadden genomen. wÊÈ/mi Tops confronteert het doorsnee gemeenteraadslid met verwaarloosde taken. Een raadslid zou intermediair moeten zijn tussen bewoners en stadsbestuur. Het is een dankbare taak om wensen van verenigingen en mogelijkheden van het gemeentebestuur op elkaar af te stemmen. Als ik terugdenk aan Jos van der Lugt, Gé Brouwer, Herman Posthoorn (Schiedam) en John Ranshuysen, Arij

Musis | 2000 | | pagina 120