ml ggjtÊÊm M WB& /mf§ 121 Musis Maarleveld, Chris van Roon en Jan Bulva (Vlaardingen), dan zie ik zulke types nog het meest in staat om wensen en mogelijkheden te combineren. Een gave! Toch getuigde zelfs hun redelijk voortvarende aanpak van een ouderwetse bestuurscultuur. In de gemeentepolitiek van morgen draait het niet om slimme beslissers. Vanwege alle privatiseringen is de rol van de lokale overheid bescheidener dan vroeger. Besturen in de betekenis van leidinggeven heeft plaatsgemaakt voor inspireren, overleggen, tot eensgezind heid komen. In theorie althans. Ouder wetse gemeentebesturen zijn zo ver nog niet. Daar moeten wij helaas Schiedam en Vlaardingen zeker toe rekenen. Er is v ::v>v hier nog geen attitude van interactieve beleidsvorming. Het samen met de burgers beleid maken heeft hier nog geen wortel geschoten. Het bestuur koestert de rolinvulling van gisteren en vindt het toestaan van inspraak al heldhaftig genoeg. Maar nu komt het. De burgers vinden het wel best. De Schiedammers en Vlaardingers zijn net Nederlanders. Ze vinden het door de bank genomen wel mooi dat er bestuurders zijn, op wie het zalig kankeren is. Samenwerken? Gekke Henkie! Die bestuurders zijn gekozen en mogen het karwei klaren. Die visie getuigt eveneens van een hopeloos ouderwetse instelling - een instelling overigens, die niet cultuurbepaald of klassenbepaald is, want ik kom die gemakzucht bij hoogopgeleiden en bij laagopgeleiden tegen en bij allochtonen en autochtonen. Het is een traditie uit luiheid. Er is een remedie. Dat is het tweeluik van durf en fantasie. De schaarse politici die durf en fantasie hebben, de schaarse ambtenaren die durf en fantasie hebben, de schaarse burgers die durf en fantasie hebben, zij moeten een pact sluiten, een collectief vormen met een geesteshouding waarbij de poorten wijd opengezet worden voor inspiratie. Zulke politici, ambtenaren en burgers moeten toewerken naar een cultuur, waarin de edelste vermogens en stoutmoedigste ideeën een klankbord vinden. Anders gezegd, ze moeten een bewustzijnsklimaat creëren, waarin je frank en vrij aan opvattingen bouwt en schaaft, zonder bij de eerste onvolkomenheid uitgelachen te worden. Dit is bijna een a-politieke invulling van politiek! Elkaar verrijken. Elkaar aanvullen. Dat is niet de gangbare politiek. Manhaftig en revolutionair moet een nieuw geloof in het stedelijk milieu worden geaccom modeerd. In een staat van paraatheid moeten politieke mensen een knieval maken voor vindingrijke inwoners. Want het zijn niet de gemeentebestuurders die de gemeente maken, het zijn burgers en ambtenaren. Bewijzen? Als we niet een zondagj e waren gaan slenteren tussen Pernis, Heyplaat en Rhoon, dan was niet het idee ontstaan over het belang van een verbindende groengordel, leidend tot een fantastische uitwerking van dit idee door ir. Joost Schrijnen die met een parkheuvel over rijksweg 15 heen kwam aanzetten - waarvoor grote waardering in de Rotterdamse politiek bestaat. De fantasie van een enkeling is door een deskun- dige-met-open-mind tot concretisering gekomen. Het plan-Waterman voor kustuitbreiding 'met de natuur mee' in de Noordzee is een jongensdroom, zo fascinerend dat het nog vele generaties planologen en stedenbouwers zal bezighouden. Je moet met wilde dingen komen. Als ik niet eens in het stadhuis op de Grote Markt had opgemerkt dat de Buitenhavenweg een schitterende gordel van grachtenhuizen zou kunnen zijn, was er beslist anders aangekeken tegen de relatie Koemarkt-Nieuwe Maas in 2020. En als Musis niet herhaaldelijk had gehamerd op het belang van de Oude Haven voor de Vlaardingse identiteit, dan was de middenstand in de verkeerde richting afgedwaald. Een verschuiving van Vlaardings epicentrum is daarmee voorkomen. Maar er was een vrijdenker voor nodig om het o zo serieuze gemeentebestuur te genezen. Overigens, is deze vijftigste Musis, geem koppelde een verlenging van rijksweg A4-Noord over de Schiedams- Vlaardingse gemeentegrens en Midden- Delfland aan het idee om het bestaande weggedeelte tussen Kethelplein en Beneluxtunnel opnieuw aan te leggen, maar nu ondergronds. Een sublieme compensatie van milieuschade! De fantasie is er. Nu de durf en het doorzettingsvermogen nog. In de Rijnmond stuiten malle brainwaves vaak op geldgebrek. Maar als ergens milieucompenserende maatregelen nodig zijn, dan is het wel in de mainport Rotterdam. Het zou m koppelde een verlenging van rijksweg A4-Noord over de Schiedams- Vlaardingse gemeentegrens en Midden- Delfland aan het idee om het bestaande weggedeelte tussen Kethelplein en Beneluxtunnel opnieuw aan te leggen, maar nu ondergronds. Een sublieme compensatie van milieuschade! De fantasie is er. Nu de durf en het door zettingsvermogen nog. In de Rijnmond stuiten malle brain waves vaak op geldgebrek. Maar als ergens milieucompenserende maatregelen nodig zijn, dan is het wel in de mainport Rotterdam. Het zou echt een misser zijn, als het gebied Vijfsluizen door Schiedam en Vlaardingen op een traditionele manier wordt ingevuld. Ligt er een gouden kans om de grenskwestie te beëindigen door een overkluizing van de bestaande rijksweg - en dan zouden ze het laten schieten om wat bedrijfjes ter linkerzijde en wat bedrijfjes ter rechterzijde van de rijksweg te realise ren? Ze moeten gróót durven denken! Daar past geen benepenheid bij. De oogkleppen moeten af. Want als de fantasie gedood wordt, helpt echt Elzinga ook niet meer

Musis | 2000 | | pagina 121