127 Musis andere bedenkingen hebben. Overigens bemerkte het publiek daar weinig van volgens de regel; wat niet weet, wat niet deert. En zo kon het gebeuren dat een stad als Woerden een koploper was in het installeren van geldautomaten en de online-realtime verwerking van betalingen en salarissen terwijl het nabijgelegen Alphen zo z'n bedenkingen had en eerst de kat uit de boom wilde kijken. De grootste omschakeling echter was het samensmelten van de vroegere spaarbanken in het ruime kader van de VSB-bank. Deze modernisering noodzaakte ertoe dat plaatselijke besturen hun functie opgaven en en regionale banken werden getransformeerd tot een andere, centraal geleide organisatie van een volstrekt andere structuur. DeVSB bank was een feit waarbij in Schiedam enVlaardingen het bankkapitaal werd omgezet in een aandelenkapitaal dat de basis ging vormen voor hetVSB Fonds Schiedam Vlaardingen. De vorming van dit fonds had als simpele achtergrond gedachte dat het kapitaal dat door generaties bijeen was gebracht een maatschappelijke functie moest hebben. In de doelstellingen van hetVSB Fonds Schiedam Vlaardingen ligt deze stevig verankerd. Flet bestuur van het fonds bestaat om die reden uit personen aan wie inzicht in de maatschappelijke verhoudingen wordt toegerekend en kennis van ontwikkelingen op cultureel en maatschappelijk gebied. Ook de maatstaven waaraan projecten moeten voldoen om voor ondersteuning door het fonds in aanmerking te komen zijn nauwkeurig vastgelegd. Vanzelfsprekend beslist het bestuur in hoofdlijnen over toekenningen en richt zij zich vooral op het algemene beleid. Piet dagelijks beheer is in handen gelegd van een kleine staf die weliswaar uit de bank is voortgekomen, maar daarmee geen directe verbindingen meer onderhoud. Overigens is het zo dat bank en I fonds elk een eigen beleid hebben ten aanzien van ondersteuning en sponsoring. Het fonds redenerend vanuit een Schiedams Vlaardings perspectief, de bank beoordelend vanuit het nationaal geformuleerde beleid. Het samensmelten van deVSB Bank, de Generale Bank en Mees Pierson in Fortis, zal niet in de naam van hetVSB fonds tot uitdrukking worden gebracht. De feitelijke scheiding tussen bank en fonds vond immers reeds plaats bij het opgaan van de banken in een nationale structuur. Natuurlijk zal de stamverwantschap ook in de toekomst niet geheel en al verdwijnen. In het kiezen van de marktpositie kijkt Fortis nog steeds naar het oorspronkelijk uitgangspunt van maatschappelijke verantwoordelijkheid ten aanzien van haar belangrijkste doelgroep. Alleen wordt deze tegenwoordig gevormd door burgers die hun financiële zaken met een grote mate van zelfstandigheid regelen, al op jonge leeftijd besluiten tot aanschaf van een eigen woning, niet langer persé in één gemeente zullen wonen, er aardigheid in hebben om in Australië of de Andes trektochten te ondernemen en ook nog denken over vermogensaanwas en een bescheiden pakket aan zekere beleggingen. HVDS overeenkomst. Tot in de jaren zeventig werden de structuren in hoofdlijnen niet gewijzigd. Wel vond reeds een ontwikkeling plaats in de richting van een uitgebreider dienstenpakket. Het sparen raakte door de maatschappelijke veranderingen en de digitalisering van het betalingsverkeer op de achtergrond. De hypothecaire dienstverlening kwam op gang en de spaarbanken die zich jarenlang tegen voorfinanciering hadden afgezet, ontdekten dat ook kredietverlening aan particulieren een hechte inkomensbasis kon vormen. Een samenwerking lag voor de hand. En zo ontstonden de Bondsspaarbanken en Verenigde Spaarbanken.Voor het publiek veranderde er weinig, behalve dat vertrouwde namen en beeldmerken verdwenen en de banken zich als een eenheid profileerden. Dat er verschillen bestonden was soms te merken aan het feit dat het betalingsverkeer van de ene naar de andere Bondsspaarbank niet altijd even soepel verliep en ook bij de introductie van de geldautomaten en de digitale verwerking van het betalingsverkeer bestonden er verschillen. Waar de ene directie dolenthousiast meewerkte, kon de O 30 co REN VOOR LATER

Musis | 2000 | | pagina 127