Hans van der Sloot Musis 128 De vergelijking tussen het Schiedamse Meeijaren Ontwikkelingsprogramma MOP, waarop het Schiedamse ontwikkelingsbeleid tussen 2000 en 2004 is gebaseerd en dat televisiefllmpje van Nuon lijkt misschien vergezocht. Maar toch schuilt er een zekere overeenkomst in de wijze waarop deze Noord-Nederlandse maatschappij met de rijzende zon op de achtergrond breed uitmeet verantwoordelijk te zijn voor de levering van de helft van alle Nederlandse zonne-energie en de manier waarop het MOP buitenproportioneel de economische betekenis van het toerisme opblaast. Het aandeel van de Nuon omvat alle televisiespots ten spijt - nog geen half procent van onze nationale energieconsumptie. Het MOP belooft gouden bergen uit het toeristisch potentieel van Schiedam. Maar hoe groot is dat potentieel? Het Rotterdamse bureau Seinpost, dat bekendheid verwierf door de stedenbouwkundige operatie die in Rotterdam leidde tot de revitalisering van de Witte de Withstraat, beweert doodleuk dat Schiedam binnen enkele jaren zal behoren tot de toeristische topvijf van Nederland. Onderzoekers en adviseurs strooien in hun promotie graag met dit soort schijnkwantificeringen. Deze suggereren inzicht en kennis van zaken. Niemand die de moeite neemt om dit soort uitspraken te toetsen aan de realiteit. Want, wordt de echte topvijf in het Continue Vakantieonderzoek van het Nederlands Bureau voor Toerisme en de ANW niet gevormd door Amsterdam, Volendam/Marken, Rotterdam, Maastricht en Den Haag? Wie zich bij de top van de toeristensteden wil rekenen moet minstens een miljoen bezoekers per jaar trekken. Maar ook als Seinpost niet de Nederlandse, maar de provinciale topvijf zouden hebben bedoeld wordt het al moeilijk genoeg. Den Haag, Delft, Dordrecht, Gouda en Leiden zijn er ook nog. Goed..., dan de museale topvijf maar. Hier begint de teller met honderdduizend bezoekers. Dat kan dus leuk worden met de Hoogstraat als beoogde evenknie van Kalverstraat en Madurodam met Diana Wind als de Sijtje Boes van Schiedam. Adriaan de Regt is hoofd culturele zaken van Schiedam. Hij woont in Den Haag, waar hij tot voor kort topfunctionaris was in het Kunstgebouw. Schiedam maakte met hem kennis als gastconservator in het project 'De nieuwe kleren van de keizer' en als provinciaal onderzoeker die de aanknopingspunten inventariseerde voor deelname van randgemeenten in enkele projecten die samenhangen met Rotterdam Culturele Hoofdstad 2001. Als hoofd van de afdeling culturele zaken heeft hij zich ten doel gesteld om Schiedam ervan te doordringen dat elke intermenselijke activiteit dus ook die tussen burger en bestuur een culturele component heeft. Ook wil hij een aantal initiatieven ontwikkelen die deze stad een gezicht naar buiten geven. Het rapport Berenschot over het Stedelijk Museum dat zich ook op de kaart wil zetten noemt hij het product van een

Musis | 2000 | | pagina 128