Frans W. Assenberg In 1964 werd in Vlaardingen voor het laatst Vlaggetjesdag gevierd. De lokale vissersvloot was dusdanig geslonken dat de fut eruit was. Vlaardingen was een industriestad aan het worden. 'Naar zee gaan' was niet langer vanzelfsprekend. Het geregelde leven aan de wal holde de eeuwenoude bedrijfstak uit. Mijn persoonlijke ervaringen 5 met dit plaatselijke 2 feest zijn echter 3 gebaseerd op Vlaggetjesdag van 1958. Musis 150 Uj De Koningin Wilhelminahaven. Mei 1958 Foto: J. Vis, collectie M.P. Zuydgeest. Mijn wieg stond in de Maasstraat, op nummer 34, een zijstraat van de Oosthavenkade. Naast ons woonde schipper Van Roon en schum tegenover ons huis was de kuiperij van Hoogendijk. Men pakte daar de haringen vanuit grote vaten over in andersoortige tonnen. Het was een naar vis stinkend en glibberig oord. Dit belette ons echter niet ook rond deze kuiperij, tot groot verdriet van mijn hardwerkende moeder, tijdens het buitenspelen onze kleren vuil te maken. 'Bovenaan' de Maasstraat had, op de hoek van de Oosthavenkade, de rederij van Van Abshoven haar domicilie. Achter ons huis stond de zijmuur van de touwbaan De Zeevaart. Deze fabriek hep vanaf de Oosthavenkade tot bijna aan de Binnensingel. Ziedaar, een omgeving doordrenkt van de visserij en de zeevaart. Tijdens de graaitijd, de periode waarin de loggers worden opgetuigd, is het een drukte van belang op de kade van de Koningin Wilhelminahaven, ook wel Nieuwe Haven genoemd. Aan de schepen wordt hard gewerkt. Zij moeten op tijd klaar zijn om uit te varen.Vlaggetjesdag valt dit jaar op Hemelvaartsdag. De schepen kiezen al op zaterdag het ruime sop. Het is de loggers aan te zien, dat ze al veel hebben meegemaakt. Onder de dikke laag zwarte verf zijn de deuken en beschadigingen goed te zien. Over de haringvisserij ligt echter de schaduw van het einde. Ieder jaar zijn het er weer minder die aan Vlaggetjesdag deelnemen. Het lijkt heel wat, maar veel is het niet. Nog slechts één kade van de haven wordt door de schepen in beslag genomen. Het is 15 mei 1958. DeVlaardingse loggers liggen weer keurig te pronken in de

Musis | 2000 | | pagina 150