aan de Oostelijke Handelskade blijft bestaan, deels gecombineerd met nieuwbouw die de bestaande monumentale bebouwing als het ware een nieuwe bedding geeft. Hier wordt onder andere voor de complexe vraagstukken een oplossing gevonden in een optimalisering van het grondgebruik door stapeling van functies. Spectaculair is bijvoorbeeld de wijze waarop de Javabrug, die Javaeiland verbindt met de stad, dwars door het bestaande gebouw 'De Zwijger' is geprojecteerd. Afgemeten op de schaal van het Amsterdamse Plan Openbare Puimten, zou de Koningin Wilhelminahaven één van de deel plannen kunnen zijn. Kees van Puijven en Michael van Gessel, bezagen het Vlaardingse havengebied ook vanuit die optiek. 155 Musis Amsterdam, INGVastgoed en stedenbouwkundige Rem Koolhaas in megalomanie vastliep. Alle ballast uit die periode is overboord gezet. Gekozen is voor een ontwikkeling die het ontstaan van monoculturen vermijdt door menging van wonen en economische- en culturele functies. Bedrijven uit de e-commerce, design, architectuur hebben belangstelling naast traditionele ondernemingen als het advocatenkantoor Clifford Change, de Bank Labouchère de AEX en het Sweelinck Conservatorium. Hierdoor ontstaat een gebied met een geheel eigen identiteit die zich duidelijk onderscheidt van andere grootschalige planontwikkelingen in de hoofdstad. Het ontstaan van een monocultuur zien beide als de grootste bedreiging voor het Vlaardingse havengebied, naast ontkenning van de bestaande activiteit. Wie er wil komen wonen moet kiezen voor het uitdrukkelijke karakter van het havengebied. In de sturing van het herontwikkelingsproject, moet de nadruk niet hggen op de geografie maar op het simuleren van het proces. De aandacht moet uitgaan naar bedrijven en bedrijfjes. Bedrijven die uit het gebied willen vertrekken moet daartoe de gelegenheid worden gegeven. Maar hun vertrek behoeft niet persé te worden gevolgd door een neerstrijken van projectontwikkelaars die de opengevallen plaatsen op hun manier opvullen. Ook bedrijven moeten de gelegenheid krijgen om zich aan de Koningin Wilhelminahaven te vestigen. De ontwikkeling van horeca kan een stimulans zijn, mits de horeca het beeld niet gaat overheersen en de haven het karakter gaat krijgen van een uitgaansgebied. De gemeente zal zich duidelijke doelen moeten stellen en de beleidsuitvoering stevig in handen moeten houden. Het idee van Kees Bokx om een werkgroep in het leven te roepen die de economische ontwikkeling van het gebied moet begeleiden en zelf initiatieven neemt om terreinen te verwerven en een initiërende rol te vervullen in de herontwikkeling van het havengebied, spreekt zowel Van Ruijven als Van Gessel aan. 'Het is het mooiste als de herontwikkeling vanuit plaatselijk initiatief in gang kan worden gezet. Dat houdt de zaken beheersbaar en de manieren waarop bedrijven en woonfuncties met elkaar in overeenstemming worden gebracht. Een strakke regie is belangrijker dan een gedetailleerd plan, toestaan van individuele initiatieven meer essentieel dan een overleg zoeken met projectontwikkelaars. Er moet gewerkt worden aan een visie, de detaillering ontstaat vanzelf. De stoerheid van het gebied moet volgens Van Gessel het kernpunt blijven. Het moet gaan om grote volumes. In de bestaande maat passen geen kleine eenheden. Frutsels moeten achterwege blijven. Gekozen moet worden voor behoud van het industrieel karakter. Dat betekent grote woongebouwen en herontwikkeling van bestaande panden tot verzamelgebouwen voor een veelheid van stuurbaar. Bovendien kunnen zaken volgens deze werkwijze op korte termijn worden gerealiseerd'. Om een duidelijk begin te maken schatten beide een termijn van enkele jaren twee, hooguit drie haalbaar. Alle voorwaarden zijn immers aanwezig. Er is ruimte, er staan grote complexen leeg en noch logistiek noch economisch zijn er belemmeren om de herontwikkeling van het havengebied meteen in gang te zetten. 'Stoer' is een sleutelbegrip in dit alles en bij een voormalige vispakkerij wijst Van Ruijven op de bordjes die de aanwezigheid verraden van reclamemakers, grafische dienstverleners en een creatief textielbedrijlje. 'De ontwikkeling heeft zich al in gang gezet. En die kant moet het trouwens ook op'. CD

Musis | 2000 | | pagina 155