W- s: Teun Koolhaas Associates is met name bekend om zijn ontwerpen voor stedelijke waterfronten, zoals de nu in uitvoering zijnde Kop van Zuid in Rotterdam, waar TKA het masterplan voor opstelde. Maar ook zijn de ontwerpen gemaakt voor de Drechtoevers, Zaanstad en Doesburg en voor de waterfronten van de nieuwe steden Almere en Zeewolde van zijn hand. Almere en Zeewolde zijn in hun stedebouwkundige opzet en voor een deel ook op het niveau van uitwerking in woonwijken door hem ontworpen en TKA heeft ook getekend voor een spectaculair ontwerp voor de waterstad in het IJmeer, IJburg. Ipy.i1: Musis 156 Uj 3; —j Teun Koolhaas ziet de ontwikkeling van de Koningin Wilhelminahaven niet als geïsoleerd project dat zich beperkt tot de havenkom alleen. De sluis vormt voor hem een middelpunt van een groter geheel als het meest actuele raakpunt van de rivier en het beschutte binnenwater. Stedenbouwkundige ontwikkeling op de raakvlakken tussen stad en water, met alle daarbij behorende tegenstellingen tussen drukke scheepvaart en de stilte van de weidse oever, de menging van het industriële landschap met woongebieden en de leegte van verlaten gebieden behoort tot de specialiteiten van Teun Koolhaas Associates.Talrijk zijn de plannen van zijn hand die de ontwikkeling van het waterfront tot uitgangspunt hebben. De masterplannen voor de Rotterdamse Kop van Zuid en Almere, zijn medewerking aan de ontwikkelingen waterfront van Djakarta, Hongkong en Manhattan, zijn slechts enkele voorbeelden. Aan de Koningin Wilhelminahaven spreekt hij slechts zijdelings over de gegevenheden van het gebied. De brede kaden, de stukken ijzer die bij de shredder uit de hapgrage bek van de grijper zijn gevallen, de verlaten drogerij en rokerij, het landschap van de tanks en industriële installaties aan de overzijde van het water vormen voedsel voor herinneringen aan zijn jeugd, die hij steeds in de nabijheid van water en havens heeft doorgebracht. Hij geeft z'n mening over de latere presentatie van de havenplannen als belangrijk element in het richting geven aan de ontwikkeling van de plannen. Je promoot geen vestigingsbeleid of een gebied, maar verkoopt de emotie van het willen wonen en werken aan de haven. Je moet de geur van het water, van olie en ijzer bij wijze van spreken ruiken. De rest is bijzaak. Die wordt ingevuld op het moment dat de bouwplannen ter tafel komen. Het gaat om geloof, niet om regels en voorwaarden. De directe aanleiding tot deze beschouwing is een oponthoud voor verkeer en voetgangers als een - bij een verkeersongeluk zwaar beschadigde - vloeistoftank, in een achterstraat als een reusachtige cocon zonder omhaal de poort van oud-ijzerhandel wordt binnen getrokken. Met een beeld zoals dit moet Vlaardingen de boer op. Het Wilhelminahavengebied zal geen buurt zijn die het werken ontkent. Integendeel. WaarVan der Windt spreekt over een haven voor zeegaande jachten, ruikt Koolhaas zelf schipper op een oud zeilend binnenschip de lucht van getaande dekzeilen, olie en menie. Op de kade van de sluis verbaast hij zich over de reservedeur die op stutten onder de brug is weg geborgen. Zo'n deur hoort voor iedereen zichtbaar in de open lucht. Het is toch een fantastisch object. Een lust om naar te kijken met dat zware paswerk en enorme hengsels. Zonde. Sluis, Koningin Wilhelminahaven en station vormen voor hem één geheel. Dit is het buitendijkse land van Vlaardingen. Sinds een aantal jaren nog benadrukt door het verhogen van de zeedijk die als een eigenwijze ril in flauwe bochten de spoorlijn volgt. Met het gebied rondom de Koningin Wilhelminahaven moet ook de zuidzijde van het oude spoorwegemplacement worden ontwikkeld. Daarmee worden dan tegelijk de harde, wanordelijke lijnen verdoezeld van de nieuwbouwcomplexen tussen spoorweg en Nieuwe Maas. De ontwikkeling van de Koningin Wilhelminahaven zal niet kunnen zonder flinke overheidsinjecties. Wil Vlaardingen dat hier bijzondere dingen gerealiseerd worden, dan zal het over de brug moeten komen door versoepelen van regehngen en tegemoetkoming in de grondprijs. Vanzelfsprekend kan een deel uit provinciale of rijkssubsidies worden teruggehaald. Er zullen echter plannen op tafel komen die de stad graag gerealiseerd wil zien,

Musis | 2000 | | pagina 156