j ""TH - -r M tf'Yv-ii /V'ffvü Het bureau kijkt echter verder dan onze nieuwe steden en onze waterfronten. Ook verouderde stedelijke woonwijken worden aangepakt met rehabilitatieplannen, zoals de Westwijk in Vlaardingen en levert TKA bijdragen aan de ontwikkeling van grote woongebieden, die in het kader van de VIN EX worden ontwikkeld, zoals Meerhoven bij Eindhoven en De Groote Wielen bij Den Bosch. 5 \V - Met dank aan het VSB Fonds Schiedam-Vlaardingen 157 Musis EEN BALKON AAN DE RIVIER maar die zonder substantiële steun nooit van de grond zullen komen. Het oude spoorwegemplacement biedt echter ruimte. Hier zou de plaats kunnen zijn voor grootschalige kantoorontwikkelingen, die zich graag in de nabijheid van openbaar vervoer nestelen. Er is zo vlak bij de stad nog ruimte om te parkeren, om uitbreidingen mogelijk te maken en desnoods flink de hoogte in te gaan. Hier zou het geld verdiend kunnen worden waarmee de Koningin Wilhelminahaven verder tot ontwikkeling wordt gebracht. Daartussen zou dan langs de buitenhaven een andere ontwikkeling kunnen plaatsvinden. Hiervoor is een stedenbouwkundig concept denkbaar dat zich naar de rivier toe en misschien op verschillende niveaus steeds verder opent om uiteindelijk aan het vroegere hoofd te eindigen als een balkon op het water. Vlaardingen mag dan geen vissersstad meer zijn, de relatie tussen de stad en het water zal altijd even sterk blijven. De herontwikkeling van de Koningin Wilhelminahaven speelt daarin een belangrijke rol. Het gebied keert ermee terug als onderdeel van het binnenstedelijk patroon. In wezen spreken we over twee ontwikkelingen die letterlijk haaks op elkaar staan. De ene vindt plaats aan de zuidzijde van de spoorlijn en betreft het havengebied en het spoorwegemplacement, de andere volgt de lijn van de oude haven en de buitenhaven en loopt in principe vanaf het Buizengat tot aan de rivier. De eerste is een ontwikkeling die z'n uitdrukking vindt in wonen en werken, de andere grijpt in op de beleving van de relatie tussen stad en rivier en kent een historische lijn. En deze benadruk je door het zicht op dat brede water al van veraf voelbaar te maken, tot je uiteindelijk op dat balkon bent aangeland en het uitzicht zich volledig en imposant openbaart. C5 I a: ïs. i

Musis | 2000 | | pagina 157