I R,- 3 g Zo zou het weer moeten; de Vrije Academie in de steigers want aanpassingen zijn eenvoudig al nodig vanwege de Arbo-wetgeving. Horsten zit met de hete adem van de Arbo in zijn nek. Dat mag geen jaren meer duren. lij Musis 164 Uj Q Uj kunstuitleen en de muziekschool wel in één nieuw gebouw wilden, maar elk met behoud van eigen identiteit en overeenkomstige bewegwijzering. „Niet zo'n multifunctioneel onding," dat wilde Henk Horsten niet. Hij kent daar in Nederland werkelijk niet één geslaagd voorbeeld van. Terugkijkend op de brainstorm die over de Vlaardingse accommodaties gewoed heeft, zegt hij wat het had kunnen worden: „Een soort winkelcentrum, dus met onderscheiden functies. Totaal verschillende winkels met een eigen concept, maar dicht bij elkaar en onder één dak." Voor zo'n gedachte zijn altijd wel boekhouders te porren, dus ook de politiek. De discussie kreeg hoogst serieuze trekjes. Maar wat is er dan de meerwaarde van, vroeg de Culturele RaadVlaardingen op een spitsvondig moment. Dat was moeilijk uit te leggen, behalve dan dat het qua exploitatie misschien gunstiger was. Toch zag iedereen problemen. Stel, je hebt in een gezamenlijk onderkomen een café restaurant. Ha, daar komt een cursist van de Vrije Academie een kopje koffie drinken, met de verf nog aan zijn schoenen of een van olie druipende stofjas, terwijl er deftige theaterbezoekers van de Stadsgehoorzaal in rokkostuum pal naast zitten. Dat geeft vlekken. Theaterbezoek naar de stomerij, cursist een blauw oog. Het was een illustratief voorbeeld, waaruit bleek dat elke instelling toch eigen voorzieningen nodig zou blijven hebben, ook al scholen ze onder één paraplu, een paraplu tegen eventuele bezuinigingen. Nieuwbouw? Samen in één accommodatie? Het heeft even in de rede gelegen. De bezoekers van de Stadsgehoorzaal kunnen vlakbij slecht parkeren, aan het Buizengat zag directeur Sandor Gora betere overlevingskansen. En waarom dan niet met andere disciplines? Kruisbestuiving. Toch heeft het debat een andere kleur gekregen. De neuzen gingen in een andere richting staan, grappig genoeg onder invloed van die zelfde nuchtere zakelijkheid als waarmee eerst over samenvoeging in één complex werd gedacht. Het was alsof een actuele Rotterdamse discussie haar schaduw vooruitwierp. In Rotterdam stellen cultuurbonzen zich de vraag of in deze multimediale periode nog wel gedaan kan worden aan lange-termijnplanning voor huisvesting van culturele instellingen. Internet schopt alles door elkaar. Kunstenaars zien nieuwe markten, het net is hun zolderkamer geworden, een universele zolderkamer. De jonge kunstenaar is een netwerker, samenwerker. Musici, kunstenaars, wetenschappers werken via Internet samen, ze zorgen voor nieuwe producten, tappen van elkaar af (downloaden), vullen elkaar aan (e- mailen) en geloven al lang niet meer in de uniciteit van hét individuele kunstwerk. Ook de kunsten zijn opengesteld voor interactie. Er bestaat een popgroep waarvan de leden elkaar nog nooit gezien hebben, maar die via Internet toch geregeld samenspelen. Ze anticiperen op eikaars bijdrage, tot ze het zo naar de Free Record Shop kunnen sturen. Studio's, platenmaatschappijen, er zijn er straks minder van nodig. Internet vervangt de

Musis | 2000 | | pagina 164