2 165 Musis wereld. Zijn er straks nog ateliers nodig? Of is Internet het atelier? Kunstbeoefening in de openbare ruimte van Het Net. Welk effect heeft die ontwikkeling op de (semi- overheidsinstellingen? Zo diep, of zo u wilt abstract, ging de discussie in Vlaardingen niet, mede omdat het bij de Stadsgehoorzaal, de Vrije Academie, de kunstuitleen en de muziekschool toch meer gaat om de traditionele kunsten - de trage kunsten, zoals ze in Rotterdam zeggen. En daar zal altijd wel een markt voor blijven, welke vlucht Internet ook neemt. Het gewone handwerk, het potlood in plaats van de muis, het textielraam in plaats van het beeldscherm, het pottendraaien en edelsmeden in plaats van software, er zullen altijd mensen zijn die de zogenaamde trage kunsten wel zo eerlijk vinden. Het bewijs kon je zien op die open dag van de Vrije Academie. Wat een geweldige belangstelling! Zo verloor het streven naar samenvoeging van accommodaties haar glans. Er was het gezonde boerenverstand van de Culturele Raad Vlaardingen: wat is de meerwaarde? En er was die onduidelijkheid over de toekomstige ontwikkelingen in de kunsten, maar met het besef dat elke bestaande voorziening voorlopig nog in trek zal zijn. Kun je dan niet beter de bestaande situatie handhaven? Het tendeerde die kant op. Doorslaggevend was echter een cursisten-enquête van begin 1999 - en hier zien we de democratie toeslaan. De cursisten van de Vrije Academie bleken zo'n uitgesproken voorliefde te hebben voor behoud van het sfeervolle Hollandia-gebouw, dat de Vrije Academie zich drommels goed realiseerde wat er op het spel stond. Verhuizing naar minder tot de verbeelding sprekende nieuwbouw zou cursisten doen afhaken. Hoe leuk de docenten ook zijn, een akelige en kille ruimte is het minder inspirerend; vrijetijdsbesteding moet wel leuk blijven. De cursisten waren over de locatie en het gebouw dermate positief, dat Henk Horsten een alternatief inzette. Geen vage nieuwbouwplannen meer. Maar restauratie. Een gedeeltelijke verbouwing en het wegwerken van vochtproblemen moeten de Vrije Academie, die eerdaags 35 jaar bestaat, een volgende blije levensfase aan de Oosthavenkade 42 bezorgen. Tot vreugde van docenten en cursisten. Al kan ook renovatie beperkingen opleveren. Sommige lokalen zullen kleiner worden. Maar het is de goede weg. Henk Horsten heeft de begaanbare weg gekozen naar renovatie van zijn walhalla. Het bewijs vinden we in zijn kamer. Het kunstwerk in de directeurskamer blijkt namelijk geen kunstwerk te zijn, maar een natuurproduct. Een fascinerend schouwspel. Het stucwerk levert in zijn aderlating een kosmische stralenkrans op, de hel drukt zich hier uit in een ongekend spectrum. Voor u zoekt naar het naamplaatje van de schepper: het is geen mensenwerk. De wand staat gewoon uit te puilen van rotting en schimmel. Het Hollandia- gebouw ademt, maar de adem is niet al te fris. Daar past maar één ding. Restauratie van het monument. En hier is Kees van der Windt aan zet. De wethouder zal uit het dossier de conclusie moeten trekken dat subsidie van de gemeente onontbeerlijk is voor restauratie van Hollandia in combinatie met behoud van de Vrije Academie op een waardevolle plaats aan de Vlaardingse haven. Nu ziet de PvdA- wethouder meer vraagstukken op zich afkomen. Het idee om het Visserijmuseum, het Streekmuseum Jan Anderson en het archeologisch museum te concentreren binnen één uitgaansgebied, werkt mogelijk complicerend op de vraag of andere cultuurtempels langs de 'as' van de Oude Haven aaneengesmeed moeten worden. Hoewel er een duidelijk verschil is. Twee van de drie musea liggen decentraal, buiten de binnenstad. Dat bezwaar speelt bij de Stadsgehoorzaal, de Vrije Academie en de kunstuitleen niet, wel bij de muziekschool, gevestigd aan de Meidoornstraat in Ambacht. De cultuurwethouder wikt en weegt. Eén ding is duidelijk. Als hij nu niet inzet op een samenvoeging van belangrijke culturele functies aan het Buizengat, dan is de eerstvolgende gelegenheid het Oosterhoofd in 2025. Maar dat spreekt niemand tot de verbeelding, daar win je geen kiezers mee. Dus ziet Van der Windt zich gesteld voor de vraag, of hij samenvoeging van disciplines voorlopig voor vijftien a twintig jaar uitstelt om thans een urgent accommodatieprobleem te verhelpen. Al in 1993 had de Vrije Academie haar onderkomen willen aanpakken, maar het werd uitgesteld onder invloed van de concentratiegedachte. Aanpassingen zijn eenvoudig al nodig vanwege de Arbo- wetgeving. Horsten zit met de hete adem van de Arbo in zijn nek. Dat mag geen jaren meer duren. Nieuwe huisvesting of nieuwbouw kost in de gemeentelijke planning al gauw tien jaar, in de praktijk misschien wel vijftien tot twintig jaar. Tel daar de zeven jaar bij op dat Horsten al popelt om wat te doen en het is glashelder dat een directeur van zo'n dynamisch bolwerk engelengeduld moet bezitten. En dat voor iemand die nog die revolutionaire haast van de jaren zestig in zich voelt. Het gemeentebestuur kan niet veel anders dan enthousiast meegaan in het verbouwingsplan van de Vrije Academie, dat in augustus bij het 35-jarig bestaan wordt gepresenteerd. De architect, Jan Weeda, is al aan het werk. Het zal goed zijn voor Vlaardingen. In de Stadsvisie van de gemeente staat dat de haven weer in betekenis moet toenemen en dan helpt het als er druk bezochte gebouwen staan. De Vrije Academie is zo'n gebouw. Als je 's zomers de cursisten buiten op de stoep of aan het water ziet zitten, verlevendigt dat het aanzicht van heel de haven. Die gezellige drukte, dat past bij een academie in de oorspronkelijke betekenis van het woord: een leerhuis, broedplaats, vindplek van nieuwe ideeën en inzichten. Het staat er al. Het is van nature zo gekomen. Dat moetje zo laten.Alleen even opkalefateren, klaar. En die andere culturele instellingen vinden hun eigen oplossingen wel. rn rn

Musis | 2000 | | pagina 165