WAAROM FRAMIS IVoardvest Be. Schiedam telefoon {OIO] - 473 09 GS 167 Musis Alicia Framis toont onder de titel Remix Buildings tot 8 mei in Pand Paulus een serie foto's waarin ze in foto- mixages imaginaire gebou wen optrekt vanuit de ge dachte dat architectuur zowel een kloof kan slaan als een verbinding kan leggen tussen verschillende sociale functies. Het werk van Framis is geen onbekende in de Europese musea. Regelmatig neemt ze deel aan manifestaties en tentoonstellingen waarin haar foto's een autonoom onderdeel zijn. Ook met de tentoonstelling in Paulus is dat het geval. De expositie vindt plaats in het kader van de Foto Biënnale in Rotterdam. Als het in de bedoelingen van het bestuur van de gemeentelijke galerie Paulus heeft gelegen om een wezenlijke bijdrage te leveren aan, óf de Foto Biënnale, óf de architectuur óf de bekendheid van Alicia Framis, dan is de plank zelden met meer vertoon van onkunde en zelfoverschatting misge slagen. Zonder een omrin gend en liefst verklarend kader is een expositie van het werk van Framis als deze in Pand Paulus een leeg en ijdel gebaar. Want de kracht en betekenis van haar fotografie is gelegen in de mate waarop het direct een discussie voert met andere beelden, een lopende dialoog of een vraagstelling met betrekking tot in dit geval architectuur en beleving van de ruimte. Het werk van Framis beweegt zich voortdurend tussen twee polen. Aan de ene kant vraagt ze zich af of de dingen zijn zoals we ze waarnemen. Aan de andere kant schept ze als kunstenaar een nieuwe werkelijkheid door bekende beelden en associaties zodanig te rangschikken dat er een beeld ontstaat van situaties die volledig imaginair zijn, maar als waarheid worden verbeeld. De fotografie biedt met de huidige computertechniek daartoe een schat aan moge lijkheden. In de architectuur is de door Framis toegepaste methodiek zelfs gemeengoed. Wie kennis heeft kunnen nemen van de experimentele vorm waarin architectuurprijs 1999 'Het Wilde Wonen' was gegoten, zal zich ongetwijfeld de vijftig virtuele werkelijkheden herinneren waarmee jonge architecten meedongen naar de prestigieuze Audi-prijs. Stedenbouwkundige plannen worden voor merendeel als animaties uitgevoerd en waar voorheen een maquette een indruk moest geven van een denkbare werkelijkheid, wordt deze momenteel veel indringender verbeeld door gemanipuleerde fotografie en videotechniek. Indrukwekkend is ook de wijze waarop momenteel in het Nederlands Architectuur Instituut een virtuele vertaling wordt gegeven van de revolutionaire gedachten van Theo van Doesburg en Cor van Eesteren uit het eerste kwart van deze eeuw. Hier gebeurt eigenlijk het omge keerde van wat Framis doet: Uit enkelvoudige verbeelding van Van Doesburg en Van Eesteren wordt een bewegen de actualiteit geschapen, al wordt deze nergens gemate rialiseerd. In relatie hiermee had de tentoonstelling van Framis' werk een wezenlijke betekenis gehad als artistieke visie op het gebruik van een medium dat tot dusverre vooral in technische zin te hulp wordt geroepen. Moeilijk is het te doorgron den wat het de organisatie van de Foto Biënnale kan hebben bewogen om Alicia Framis te verbannen naar de eenzaamheid van het Schiedamse pand Paulus, waar haar werk door weinigen zal worden gezien en de relatie tussen deze tentoonstelling en de Rotterdamse fotomanifes tatie voor iedereen verloren is. Hetzelfde architectuurinsti tuut heeft in samenwerking met de Foto Biënnale een tentoonstelling samengesteld die het gebruik toont van fotografie in architectuur tijdschriften in de twintigste eeuw. De nadruk ligt hierbij op de ontwikkeling van de weergave van een persoon lijke beleving van architec tuur, in tegenstelling tot het gebruik van de foto als louter documentatiemiddel. De afgelopen vijfentwintig jaar vervaagde langzaamaan het onderscheid tussen de foto als kunstwerk en de foto als document. Hierdoor ontwikkelde zich ook een nieuwe vorm van architec tuurfotografie. Sinds het begin van de jaren negentig is in de tijdschriften steeds meer een persoonlijke benadering te zien die de architectuur interpreteert in plaats van te documenteren. De foto's van Alicia Framis zouden in dit geheel een waardevolle aanvulling zijn geweest, waar ze in Schiedam een verloren gehangen wandversiering zijn. Wat het Schiedamse oogmerk is geweest om Framis uit de haar zo vertrouwde omgeving te mogen halen om in Schiedam te kunnen pronken met de veren van de Foto Biënnale, wordt al evenmin duidelijk gemaakt. Onge twijfeld zal ook in Schiedam een discussie gaande zijn over de rol van de architectuur in de ontwikkeling van de samenleving. Hiernaar wordt echter met geen woord verwezen. De vaststelling van de organisa toren dat de 'architectuur zowel een kloof als een verbinding kan slaan tussen verschillende sociale functies', wordt door dit gebrek gereduceerd tot een volslagen nietszeggendheid. Waar het met een zo geëngageerd oeuvre als dat van Alicia Framis om gaat is, dat naast de fotografie - ook dit engage ment wordt verduidelijkt. Waarom deze tentoonstelling en waarom nu, is de vraag die elke conservator zich moet stellen die deze kunstenaar in huis haalt. Het enige dat nu met de expositie is bereikt is dat Schiedam met de ten toonstelling Remix Buildings zich voor een maandje de muis mag noemen die het vergund wordt om parmant naast de olifant Rotterdam over de brug van de Foto Biënnale 2000 te lopen en verheugd uitroept dat het samen zo lekker stampen is. Bettine Schade van Westrum

Musis | 2000 | | pagina 167