WÈÊffim mmÊÊÊÊm laii Musis 186 Eerste acte: Een van Mozart's vroegste pianosonates klinkt luid door de werkkamer van Peter Mulder. Helaas volgens de spijtige stem uit de radio - niet uitgevoerd op een authentiek instrument, maar op onze latere pianoforte, een vleugel bovendien. Mulder is ondertussen in de weer met de koffie en weet daarmee de aanvang van het gesprek precies uit te stellen tot het slotakkoord. Ach ja.je bent nu eenmaal theaterman of je bent het niet. Ook in de daaropvolgende mededeling dat hij liever niet al te uitvoerig stil zal staan bij het programma voor het komende seizoen mankeert het niet aan pathos. En al evenmin in het cruciale statement hierna dat Schiedam op theatergehied belangwekkende ontwikkelingen te wachten staan. Het nieuwe programma is daarvan een voorzichtige afspiegeling en slechts in zoverre van belang voor zijn betoog, waar vernieuwingen te duiden zijn en vastgesteld kan worden dat het komende programma van het Fortis theater a/d Schie voor veertig procent wordt gevormd door zelfstandige boekingen. De toon is gezet, de timing onberispelijk. Menig Schiedams bestuurder zou er goed aan doen om bij Mulder een enkele les elementaire presentatietechniek te volgen om van hem te leren hoe met de allereenvoudigste middelen de juiste spanning wordt opgebouwd. Het Fortis theater a/d Schie nadert het plafond van z'n kunnen. Tenminste met de huidige bezetting en bestaande faciliteiten. Méér uitvoeringen zijn niet mogelijk, al zou men graag willen. Mulder; 'Als theaterman heb ik liever méér voorstellingen, dan we nu kunnen maken. Het liefst ook zou ik het aandeel van congressen, vergaderingen en dergelijke zien verminderen ten gunste van een grotere podiumfrequentie. Het theater heeft onder de gezelschappen een uitstekende naam. Méér boekingen zouden het probleem ook niet zijn. Evenmin zie ik problemen met de zaalbezetting. Je dient je alleen te realiseren dat een uitbreiding naar meer avonden, nooit kan worden opgevangen door het huidige personeel. Je zult minimaal moeten denken aan een verdubbeling van de technische staf en uitbreiding van de faciliteiten. De gedachte aan uitbreiding is op zichzelf logisch. Een motivering kan zeker worden gevonden in de behaalde bezoekersaantallen en in de appreciatie van het publiek, daar mankeert het allemaal niet. Willen we echter dezelfde service blijven bieden en de hoge kwaliteit van dit moment handhaven, dan moet je je realiseren dat het opvoeren van het aantal voorstellingen een aantal risico's inhoudt.Voorlopig dus zeker niet'. Het theater draait uitstekend. Het eerste jaar werd met eclatante cijfers afgesloten. Het tweede seizoen liep zo mogelijk nog beter en de eerste aantallen reserveringen voor het komende seizoen beloven reeds nu de overtreffende trap. Mulder: 'De relatie met het publiek dat tot van ver over de stadsgrenzen de weg naar het theater weet te vinden, maakt dat we meer en meer een eigen gezicht kunnen hebben in de programmering. Dit jaar hebben we zo'n veertig procent voorstellingen waarin we afwijken van de programmering van andere theaters in de regio. Dat onderstreept het niveau en de verworven positie; meer schouwburg, een voorzichtig opera-experiment hebben we nu drie opera-producties op het programma geplaatst en dat zijn dan drie producties voor de echte liefhebber. Ook dans kreeg meer aandacht evenals het 'grote repertoire'. Op die manier groeit het theater naar een heel eigen plek toe'. Die ontwikkeling stelt ook een aantal bijzondere eisen. Het Schiedamse theater staat in vakkringen uitstekend bekend. Dat ligt niet alleen aan de faciliteiten, ook de gemiddelde zaalbezetting speelt mee. Het Fortis theater biedt aan de podiumkunstenaar geen garanties voor een uitverkochte zaal. Wél gaat de mare dat er in Schiedam altijd een goed gevulde bak wacht. Dat is lekker werken en bijval in Schiedam geeft een stevige basis voor optredens elders. Opvallend is ook dat in de promotie van ensembles, groepen en solisten het Schiedamse theater vaker en vaker als referentie wordt gegeven. en een geringer accent op het pure entertainment om een volle bak te kunnen melden. We maken de grote stappen niet ineens, maar mplaats van Succes kent zo z'n eigen regels. Nu is het niet voor het eerst dat Schiedam er zo goed op staat. Ook het Theater in de Teerstoof had jarenlang HET IS LEKKER WERKEN IN

Musis | 2000 | | pagina 186