1 3 193 Musis Henk Slechte Foto's Jan van der Ploeg Honderd schatten van mensen is één van de jubileumtentoonstellingen die het Stedelijk Museum Schiedam organiseert naar aanleiding van het 100-jarig bestaan. De titel is intrigerend. De wijze waarop het museum de historische collectie in de feestelijkheden betrekt eveneens waarom Musis museumprofessional Henk Slechte en fotograaf Jan van der Ploeg uitnodigde om de tentoonstelling te bezoeken en elk voor zichzelf een keuze te maken uit de Honderd schatten van mensen. a: g 3 SCHATTEN VAN MENSEN achter als vaak wordt beweerd.' Een eveneens sociaal-historische associatie heeft Martijn Smit gehad, toen hij de Kennisgeving van het afgelasten van de kermis in 1866 uitkoos, ook al geen spannend stuk drukwerk. Die kermis werd afgelast, omdat Nederland werd geteisterd door de ene cholera-epidemie na de andere en de kermis de kans op besmetting vergrootte. Smit was verbaasd dat nog maar ruim honderd jaar geleden de cholera hier zo gewoon was dat die tot dezelfde soort maatregelen leidde die een gemeentebestuur nu neemt als een risicowedstrijd in de voetbalcompetitie tot ordeverstoringen zou kunnen leiden: verbieden. Hij veronderstelt dat het bestuur de cholera misschien wel heeft aangegrepen om de kermis af te gelasten, omdat er zoveel klachten over bandeloosheid waren. Daarin moet ik hem tegenspreken. De Schiedamse gemeenteraad heeft zich tot ver in de 19de eeuw juist hevig verzet tegen iedere poging de jaarmarkt of kermis af te schaffen. Die was een van de weinige vormen van vermaak voor de arme Schiedammers die zich toch al weinig konden veroorloven, en leverde boven dien de Schiedamse neringdoenden een belangrijk deel van hun inkomsten. Het niet doorgaan van de kermis kon leiden tot rellen en felle protesten van de honderden tappers en winkeliers in Schiedam. Het gemeentebestuur dacht dus wel driemaal na, voordat het de kermis afgelaste. In 1849 verweet de Schiedamsche Courant burgemeester en wethouders zelfs dat die de kermis lieten doorgaan, terwijl de cholera al veel dodelijke slachtoffers maakte: 'Ongelukkig Bestuur! Onvoorzichtig Bestuur! Dat aan kermis houden denkt, als de lijkkisten zo menigvuldig zijn als de kramen', schreef de krant op 25 juni 1849. In 1854 vroeg de commissaris des Konings van Zuid-Holland Schiedam de 0 CD co CD reglement uit 1885, als je leest waarom Louis Knipscheer uitgerekend dat saai gedrukte stukje papier heeft uitgekozen. Hij wilde het cliché ontzenuwen dat de Schiedamse arbeiders vroeger armer en minder ontwikkeld waren dan die elders, en vond dit reglement: 'Toen ik het Zakkendragers reglement zag ging de gedachte door mij heen: Dit was waarschijnlijk de eerste CAO in Nederland. Dan hepen we toch niet zo thans is (weg) geplaatst heeft dan ook zeker mijn waardering niet.' Ontroerend wordt het

Musis | 2000 | | pagina 193