203 Musis In dit artikel passeren een aantal ontwikkelingen rond het Poldervaart- gebied de revue die de laatste tijd bestuurlijk of in de planvorming aan de orde waren. Het verslag volgt daarbij letterlijk de Poldervaart vanaf Midden- Delfland tot Vijfsluizen en illustreert hoe versnipperd het vervolg op dat nobele Groenstructuurplan uitpakt: in een optelsom van losse ideetjes, plannetjes en besluiten door verschillende instanties en bureaus die elkaar soms ernstig in de wielen rijden. Op sommige plekken zijn positieve ontwikkelingen zichtbaar, terwijl elders drama's dreigen te ontstaan. Een aantal ontwikkelingen kregen soms wat minder publiciteit, ter wijl andere kwesties veel stof deden en doen opwaaien. Eerder al werd in Musis een lyrische beschrijving gegeven Vijfsluizengebied n.a.v. ideeën van de stadsregio over dit tot 'Hoekpunt Noordwest' omgedoopte gebied (febr.-2000). Tussen Delft en Overschie bij het buurtschap Kandelaar begint de Poldervaart als aftakking van de Schie, gelegen aan de rand van Midden Delfland.Via een speciale daarop gerichte wet werd het polderland van Midden-Delfland tot bufferzone bestemd om de ruimte tussen de steden te bewaren. De zgn. Recon structiecommissie maakte daartoe plannen waarin naast grazige weiden voor de landbouw -vooral in het middelste deel- ook plaats werd ingeruimd voor de wat wildere natuur en voor recreatie, vooral aan de randen van het gebied. Nu de plannen klaarliggen is de uitwerking aan de orde. In een bomvolle zaal de Rank werden onlangs enige honderden Schiedammers getrakteerd op een beeldshow van toekomstige wetlands, rietkragen, geriefbosjes, een recreatiepias ken. Over het geheel geno men leek het een aardig plan, hoewel de bossen ter plaatse van de Kandelaarweg wel erg weinig zicht laten over het open polderlandschap. De vaart volgend vanuit de polder komen we via het Beatrixpark, met bewoonde molenstompen aan de oevers, bij het te 'ontdempen' gedeelte. Een stukje Nieuwe Poldervaart -vanaf het Beatrixpark tot in het rijks wegviaduct (Schiedamseweg) in Bijdorp- zal nog dit jaar worden aangepakt. Er liggen tekeningen klaar en er zijn budgetten bijeen gesprok keld. Een doorgaand fietspad, rietkragen en bruggetjes maken deel uit van het plan. Vermeldenswaard nog is de historie van deze plek, waarin de jaren 70 de (echte) Blauwe Brug verdween en waar ooit het befaamde café 'de Halve Maan' stond. Deze uitspanning lag naast de brug die de Schiedamseweg naar Kethel leidde. Het ging om een zeer multifunctioneel bedrijf. Het café had een terras met uitzicht over de vaart, deed aan roeiboten- en Kethel. De uitspanning had verder een vergaderzaal, waarin de jaren 30 nog een protestvergadering van steuntrekkers plaatshad, en een danslokaal, volgens overlevering van een beden kelijke reputatie door het bezoek van zeelui en betaalde liefde. De góede tijden verkeren echter in slechte tijden na het passeren van Bijdorp en de Margriethal voorbij de Nieuwe Damlaan. Het ziekenhuisplan voor de locatie naast het Politie bureau (Bijdorp-Zuid) zorgt al bijna 2 jaar voor veel discussies in de politiek, voor massaal protest uit de bevolking en voor een grote stapel publicaties. De beeld spraak van 'de ene hand geeft en de andere (gemeentelijke) hand neemt' is hier op ver bazende manier van toepas sing. Een op zich voorstel baar ideetje van 10 jaar geleden om hier een zieken huis te bouwen is een eigen leven gaan leiden en werd nooit nader getoetst op de nu steeds duidelijker wordende onoplosbare knopen voor de ecologische zone, de woonomgeving, problemen met verkeer en parkeren, geluidsnormen en dergelijke. Door dezelfde van de 'kruidentuin' aan de oevers van de vaart (mei '99) en onlangs beschreef Kor Kegel het 'planologisch knollenveld' rond het etc. Met rooie oortjes gebogen over fraaie kaarten en druk wijzend werden alle paden en andere elementen door de aanwezigen bespro- verhuur, had een speeltuin en zelfs een bushalte. De exploi tant pionierde met openbaar vervoer en richtte de (eerste) busdienst op tussen Schiedam DE POLDERVAART

Musis | 2000 | | pagina 203