k. 1 Musis 204 wethouder die het groen- beleid bestiert werd nader locatieonderzoek of actualise ring van de 'locatiekeuze' steeds categorisch afgewezen met 'niet aan de orde'. De raad mopperde maar liet hem zijn gang gaan (raadslid v.d. Akker: we zijn al zo ver gevorderd!). De hele gang van zaken toont een ernstig democratisch tekort omdat nooit een expliciet besluit aan de orde was over de 'locatiekeuze', laat staan een publieke meningsvorming. Het project is ook een tragisch voorbeeld van mislukte publiekprivate samenwerking. Beide partijen -gemeente en ziekenhuis- dachten op veel punten dat de ander dat wel zou onder zoeken en oplossen. Het resultaat is een nog steeds zeer gammel en onzeker plan dat wellicht nog in eigen drijfzand zal wegzakken. Dreigementen als 'verhes aan subsidies' (indien niet gestart voor 1 oktober '99) en dorpspolitieke argumenten als 'de werkgelegenheid voor Schiedam' werden in stelling gebracht om protesten binnen de raad te smoren. financiële hobbels genomen moeten worden. Ook de instemming van provincie bestuurders en de regio zal, zoals recentelijk bleek, problematisch worden. Alleen al het voldoen aan (opge rekte) geluidsnormen blijkt een groot struikelblok; een eerste onderzoek op dit punt toonde ernstige meetfouten, verouderde voertuigaantallen en een selectieve meting van de geluidbelasting; Wat ons precies te wachten staat aan deze Poldervaart oevers lijkt nog niet erg te zijn doorgedrongen en oogt in computeranimatie eigen lijk onvoorstelbaar. Het gaat om een kolossale bebouwing, tot meer dan 30 meter hoog en honderden meters (350 m) lang; een bouwmassa waar zo ongeveer 1000 woningen in zouden passen, gelegen op een afstand tot de vaart van slechts 20m (inclusief bestrating voor brandweer en hulpdiensten).Je moetje een soort Chinese muur voor stellen, of een aaneengescha kelde rij van Bijlmerflats. Daaromheen zal weinig groen en amper eco resteren, groenbeleid compleet. Om het ruimtelijk voorstellings vermogen wat te stimuleren zijn bijgaande beelden opgenomen. Om begrijpe lijke redenen vermijdt de ziekenhuislobby dergelijke presentaties. Dat de Schiedamse zieken huisbouwers geen oog hebben voor natuur en cultuur is al langer bekend. Een poging tot inpassing van de huizen aan de Schiedam- seweg is bewust nooit onder nomen. De arrogantie van de macht tegenover een paar angstige maar dappere bewoners is hier wel erg wrang. Door raad en burgers aangedragen alternatieven voor het parkeren en de situering werden van tafel geveegd, schermend met semi-onderbouwende rapporten. Het meest verba zend echter is dat graalridders van de ecologische boodschap zoals Hennie Hagen hun standpunt (over het parkeren) presenteren als 'het redden van de Poldervaart' Zij lijkt ook echt te geloven dat verkeersdoorsnijding van de eco-zone verholpen is met station Nieuwland tot en met de nieuwe rotondes bij de Novotel-oprit gaat de hele aardkorst op de schop, met alles daarop en daarin. Modieuze verhalen over 'nieuwe natuur maken' kunnen niet verhullen dat het opbouwen van een nieuw ecosysteem tientallen jaren vergt. Na de bedreigde locatie Bijdorp-Zuid voert de Poldervaart ons langs rustiger vaarwater met geordende volkstuintjes aan de Hargakant en met aan de overzijde een begraafplaats met uilen. Aan de einder gloort al een futuristisch landschap met kranen, zandbergen en betonbanen. De onlangs begonnen discussie over wat 'de Noordwest-hoek' zou moeten gaan heten (zetje zuidwester maar vast op?) is ook letterlijk futuristisch. Ondanks het nog grote abstractieniveau van dit plan zijn de gemoederen -vooral aan Schiedamse kant- al hoog opgelaaid. Bij dezelfde Hennie Hagen die de inpassing van het ziekenhuis WsÈÈÈÊÈm Met een sterk verdeeld col lege en slechts 17 stemmen van de 35 werd in september 1999 besloten om verder te borduren aan dit onzalige plan, dat overigens nog steeds een voorlopige status heeft. Om het plan verder te krijgen zullen nog veel wettelijk- procedurele, technische en met vele auto's die de Poldervaart-zone kruisen, met veel verharding, een helikopterplaats, borden, bijgebouwtjes etc.. Aan de overkant (Hargakant) maakt een enorme parkeerdoos van 20 m hoog de stedenbouwkundige misser en de afgang van het een enkel paaltje op de dam. Een (ex-) ziekenhuisdirecteur ziet dat anders. Tot slot mag niet onvermeld blijven hoe niet alleen de beoogde gebouwen zelf, maar vooral ook het grootschalige en jarenlange bouwproces een ecologische ramp betekent: vanaf het in Bijdorp helemaal ziet zitten slaan pardoes de stoppen door wanneer het groen in haar eigen achtertuin aan de orde komt. Overigens lijkt het op zichzelf geen slecht idee om de verzameling planbrokjes voor dit gebied -afkomstig van autonome Schiedamse en

Musis | 2000 | | pagina 204