tel.:010-2487018 PLclNKCN Rijkestraat 10 3131 CV Vlaardingen Musis 206 WATER NAAR DE ZEE De passage over Schiedam beslaat slechts enkele pagina's. Toch is de uitgave van Jan van der Noort en Maili Blauw 'Water naar de zee', ook voor Schiedam de moeite waard. Het is de geschiedenis van het Waterbedrijf Europoort 1874-1999, waarin Schiedam als afnemer een rol heeft vervuld. Deze was, zoals wij weten een merkwaardige. Sedert 1886 was Schiedam in het bezit van een eigen waterleidingbedrijf in het buitendijkse land bij de Nieuw Mathenesserpolder. Merkwaardig genoeg bestaan er vele foto's en afbeeldingen van de monumentale watertoren die door de makers als een 'Rotterdams', of'Delfshavens' bouwwerk werd beschouwd. Het bedrijf bestond tot 1921 en moest het veld ruimen voor Rotterdamse havenaanleg. Rotterdam had het oog laten vallen op de Nieuw Mathenesserpolder voor aanleg van de Merwedehavens. Het ging hierbij om de gehele tegenwoordige stadswijk Mathenesse tussen Marconiplein, Franselaan, de Hogenbanweg/Gustoweg en de Nieuwe Maas (het vroegere gemeentegebied van Mathenesse liep door tot aan het Koemarktplein en het Mathenesser schooltje is momenteel in gebruik als kantoor van de VVV) Na langdurig overleg werd besloten dat Rotterdam een deel van de Mathenesserpolder en het buitendijkse land kon verwerven in ruil voor een eeuwigdurend watercontract. Dit stelde Schiedam tot in de lengte van jaren drinkwater in het vooruitzicht tegen de -toen al belachelijk lage en onveranderlijke prijs van 4,2 cent per kubieke meter. Het voorstel hiertoe kwam van Rotterdam. Vermoedelijke redeneerde het Rotterdamse college van burgemeester en wethouders dat de annexatie van Schiedam door Rotterdam, slechts een kwestie van tijd zou zijn. Hiermee zou automatisch een vroegtijdig einde aan het 'eeuwigdurende contract' komen. De Rotterdamse landhonger, zo was de algemene gedachte tot op regeringsniveau toe, zou na Kralingen, Hillegersberg, Schiebroek, Overschie, Hoek van Holland, Pernis, IJsselmonde en gedeelten van Capelle en Berkel, Schiedam tot volgend slachtoffer maken. Het liep echter anders. Schiedam liet zich niet inlijven en na zo'n vijftig jaar begon Rotterdam dat 'eeuwigdurend' toch wel heel lang te vinden. Op het laatst moest de DWL zo'n twee miljoen gulden per jaar toeleggen op de waterlevering aan Schiedam. Dus stelde Rotterdam voor om het contract af te kopen, hetgeen uiteindehjk voor een bedrag van veertien miljoen gulden werd overeengekomen. De Schiedamse bevolking is op deze wijze de enige geweest die aan een gedeeltelijke annexatie van haar grondgebied flink heeft verdiend. Het aardige van 'Water naar de zee', is dat het de geschiedenis van de waterleidingbedrijven in de regio vanuit het grootstedelijk perspectief beschrijft. Alle waterleidingbedrijven in alle stads- en dorpskernen worden behandeld. En daardoor worden wat aardige dwarsverbindingen zichtbaar naast de vele verschillen in opvattingen, tradities en inzichten. Drinkwatervoorzieningen die door de één als een bron van ziekte werden beschouwd, kon in de visie van de andere gemeente een heldere put zijn waaruit het goed drinken was. Maatschappelijke inzichten en religieuze overtuigingen hebben hun rol gespeeld in de geschiedenis van de drinkwatervoorziening. En passant geeft het boek ook toenmalige inzichten weer op het gebied van de volkshuisvesting en volksgezondheid en ook daarin blijken de verschillen hier en daar opmerkelijk. WaarVlaardingen in de kwaliteit van het drinkwater al in 1915 als ongenietbaar en gevaarlijk voor de volksgezond oordeelde en warm pleitbezorger was voor een drinkwater samenwerkingsverband tussen Delft, Gouda, Schiedam en Maassluis, duurde het in Maassluis tot 1961 voordat daar het inmiddels volstrekt ontoereikende eigen drinkwaterbedrijf eindelijk werd opgedoekt en de Maassluizers iets beters te drinken kregen dat brak water, al werd dat dan in de zomer verdund met water dat met tankwagens uit de duinen werd aangevoerd. Het boek is, zoals verwacht mag worden van een gedenkboek van een grote organisatie als het Waterbedrijf Europoort, een kloeke uitgave. De samenstellers konden ook putten uit een uitstekende gedocumenteerde geschiedenis en rijke bronnen in de verschillende gemeentearchieven. Een vondst is de omslag waarop met hedendaagse

Musis | 2000 | | pagina 206