't PAARD Hoogstraat 162 - Schiedam Telefoon (010) 473 29 08 Podium Café 'de Graauwe Hengst' Lange Haven 28 3111 CG Schiedam Telefoon 010 4260566 207 Musis lasertechniek waterdruppels zijn nagebootst. De illustraties zijn talrijk en de opmaak aantrekkelijk door de grote mate van afwisseling in de pagina's. De samenstellers hebben afgezien van overdadig kleurgebruik. Die soberheid misstaat het boek niet en is tevens in overeenstemming met de toepassing van een milieuvriendelijke, chloorvrije - volledig recyclebare papiersoort. Zoiets misstaat het waterleidingbedrijf niet. Voor wat betreft de geschiedenis van de Rotterdamse drinkwaterleiding was de samenstellers het gras deels voor de voeten weggemaaid door de uitgave van 'De Watermakers' in 1974 dat in opdracht van de DWL werd geschreven door Jan Dijkstra. Ook dit hoort thuis in de categorie van 'kloeke boeken' en geeft in woord en vooral beeld een prachtig en kleurrijk overzicht van de geschiedenis van het Rotterdamse bedrijf. De makers van Water naar de zee zijn niet in de val getrapt door die eerste uitgave te willen herhalen. Hun aandacht gaat vooral naar de stichting van de vele gemeentelijke bedrijven in de regio en de overname daarvan door het Rotterdamse bedrijf en het boek vormt op deze wijze een logisch vervolg op de uitgave uit 1974. Toch vertoont de uitgave voor wat Schiedam betreft een manco. Het boek maakt niet duidelijk wat er zich precies in de Schiedamse gemeenteraad afspeelde toen de stichting van een waterleidingbedrijf en de havenuitbreiding aan de orde waren. Een hardnekkig misverstand wil dat het de branders waren die de waterleiding tegenhielden, omdat hun bedrijven er niet mee gediend zouden zijn. Van den Noort en Blauw blijven ook op dit punt in de herhaling steken. 'Met name de jeneverbranders(!)', schrijven ze, 'lang toonaangevend in de Schiedamse nijverheid en de gemeenteraad, zagen liever een haven ten westen van Schiedam. Vers Maaswater kon het beste via een waterleiding rechtstreeks naar de branderijen worden geleid. De levering van gezuiverd Maaswater aan de dichtbevolkte binnenstad stond niet op het verlanglijstje van de branders. Dat zou de prijs van het water alleen maar doen stijgen'. Deze passage doet de feiten geweld aan. In de gemeenteraad werden rond de eeuwwisseling een aantal mogelijkheden en wenselijkheden besproken ten aanzien van drinkwatervoorziening en zuivering van het binnenwater. Uitgangspunten bij de bespreking van een SPIJS EN DRANK SALON -H CD cS 3: t drinkwaterleiding waren drie plannen. Eén, afkomstig van Schiedamse industriëlen (lees: branders en distillateurs) bepleitte de stichting van een particuliere Schiedamse drinkwaterleiding. Het tweede was een voorstel van burgemeester Piet van Dijk van Mathenesse om drinkwater van Rotterdam te betrekken. Het derde - het plan Halbertsma - beschreef een gecombineerde drinkwaterleiding naar Amsterdams model. Amsterdam beschikte namelijk (nog tot na de Tweede Wereldoorlog) over een dubbel waterleidingnet. Het ene voorzag in drinkwater dat van de Duinwaterleidingmij (opgericht door Jacob van Lennep) werd betrokken, de andere voerde minder gezuiverd water uit de Vecht aan voor wassen, blussen en dergehjke. Dit water werd aangevoerd tot aan de putten in de straat zodat vergissingen binnenshuis uitgesloten waren. Het voorstel van H.P.N Halbertsma dat in 1882 werd ingediend en dat het in Schiedam uiteindelijk niet zou halen (en daardoor tot het misverstand leidde dat de branders en distillateurs geen oog hadden voor de behoeften van de Schiedamse bevolking), behelsde de stichting van een apart drinkwaterleidingbedrijf met daarnaast de aanleg van een industriewaterleiding die gezuiverd Maaswater tot aan de branderijen moest brengen. Dit laatste werd door de branders en distillateurs in de raad onnut geacht. Het enige industriewater dat zij gebruikten was voor de koeling. Hiervoor was de kwaliteit van het water uit de havens voldoende. Het noodzakelijke water voor het industrieproces pompten de

Musis | 2000 | | pagina 207