HOLLANDIA GALERIE Restaurant De Mouterij J.J.G NoletJ.B. Tapasbar/restaurant Voor Juan en alleman Proef in warme zuidelijke sfeer van Spaanse hapjes en drankjes, geniet in de zon op het drijvend terras van een koele cerveza of zoek Spaanse specialiteiten in het winkeltje Extraordinario. Lange Haven 26 3111CG Schiedam tel/fax 010 4263898 eten in een sfeervol monument IVIoordvest E2, Schiedam telefoon (OIO] - 473 09 62 telefax lOIO) - 426 98 75 209 Musis branders en distillateurs zelf uit wellen die zich overal in de buurt van de distilleerderijen en branderijen bevonden. P. Melchers plaatste daarom vraagtekens bij de uitgangspunten en de financiële opzet van het gecombineerde g. waterleidingplan. [_|jj voncj jjgf- verkeerd dat de behoefte aan zuiver drinkwater voor menselijke consumptie en voor industriewater in één opzet begrepen zouden zijn. Een drinkwaterleiding voor Schiedam uit maatschappelijk oogpunt steunde hij van harte maar oordeelde 'dat dit voornemen niet zou worden gesteund door de behoefte van de branderij en distilleerderij'. En hij kon dan ook niet 'de belangrijke bron van inkomsten' ontdekken die Halbertsma meende in Schiedam te hebben gezien. Met het afkeuren van het plan Halbertsma was de waterleiding zeker niet van de baan, alleen de combinatie van drink- en industriewater werd getorpedeerd. Het verdere verloop wordt het best geïllustreerd door het feit dat de raad direct na afkeuring van het plan Halbertsma reeds een krediet ter beschikking stelde om een aanvang te maken met de aanleg van de waterleiding die in 1885 kon worden beproefd en in 1886 in volledig gebruik werd gesteld. Deze behoorde op dat moment tot de modernste in Nederland. Dat de gedistilleerd- branche later toch de Zwarte Piet kreeg toebedeeld zal ongetwijfeld daarin hebben gelegen dat het G. Visser, P. Melchers, L.W. Jansen, A.K.J. van der Drift, Nolet enj. Lechner waren, die Halbertsma de voet dwars zetten. Achter deze namen kan elke Schiedammer alle varianten van het plaatsehjk product veronderstellen, van de rijpste moutwijn tot de mildste citroenjenever toe. Maar slechts Visser en Melchers waren distillateurs (en overigens verklaarde voorstanders van een drinkwaterleiding uit gezondheidsoogpunt). De overigen waren respectievelijk zakenlieden, advocaat, makelaar en notaris. En daarnaast de vasthoudendste critici van hun eigen burgemeester Piet van Dijk (het Van Mathenesse had hij er zelf aangeplakt) die het de raad nooit zou vergeven dat deze zijn persoonlijke voorkeur; een drinkwatercontract met het Rotterdamse waterleidingbedrijf, naast zich neer had gelegd en daarover ruzie bleef zoeken tot hij uiteindelijk voortijdig uit Schiedam werd weggebonjourd. HVDS Water naar de zee Jan van den Noort en Maili Blauw Uitgave Waterbedrijf Europoort 2000-05-19 192 pagina's, geïllustreerd, gebonden kfl 41,50 ISBN 90 801167 2 6 NUGI 641/684 In de Hollandia Galerie is tot 17 juni een tentoonstelling van de in Vlaardingen wonende kunstenaars Zhanlong Liao, Peter Dumas, Qiangh Liang en Wilma Kuil. De tentoonstelling die als titel 'VO.C. (Vlaardingen ontmoet Canton)' meekreeg, laat werk van deze kunste naars zien die zij onder wederzijdse beïnvloeding en inspiratie van eikaars culturen maakten. Zhanhong Liao en Qiangh Liang zijn afkomstig uit Canton en hebben zich als kunstenaar in Vlaardingen gevestigd. In hun werk weerspiegelt regelmatig het leven met twee culturen. Zhanhong Liao maakt boeken, dagboekbladen en schilderijen in gemengde technieken. In deze persoonlijke verbeelding komt de wisselwerking tussen de twee culturen duidelijk naar voren. Qiangli Liangs schilderijen in olieverf en aquarel gaan over herinne ring en verlangen; deze herinneringen en verlangens zijn soms in een surrealistisch beeld gevangen. Daarnaast laat het werk van Peter Dumas en Wilma Kuil eerder de Chinese cultuur als inspiratiebron zien. Zo heeft Peter Dumas zijn fascinatie voor de omgeving, de vele details van het Chinese leven, die hij tijdens een reis in China tegenkwam, in aquarel en pentekening vastgelegd. Bij Wilma Kuil zijn stoffen met patronen, die zij in China kocht, uitgangspunt voor het maken van de getoonde werken.

Musis | 2000 | | pagina 209