Henny van Leeuwen Illustratie Theo Gootjes Het Stedelijk Museum Schiedam organiseert samen met Stichting Kunstwerkt en Moesman Beeldende Kunst in het kader van het honderdjarig bestaan van het museum een tentoonstelling met als thema de verbeelding van het begrip obsessie. Hiervoor zijn alle kunstenaars uit Schiedam en de leden van Stichting Kunstwerkt uitgenodigd deel te nemen. 37 kunstenaars hebben zich aangemeld. Veel kunstenaars maken nieuw werk voor deze tentoonstelling. Schiedamse Kunstenaars werden uitgedaagd om tot een concept voor deze jubileumtentoonstelling te komen, een inhoudelijke tekst werd geschreven door een adviesbureau voor communicatie en organisatie. Gevraagd om een beeld te geven van de drijfveren en motieven van kunstenaars sta ik voor een dilemma. Ik kan alleen maar schrijven vanuit mijn eigen waarnemingen over de verschillende inspiratiebronnen. Musis 220 Ruim een jaar geleden kocht ik voor Moederdag een drijfveer. Zomaar, om naar te kijken en inspiratie op te doen. Het was een drijfveer uit een serie. Ze stonden ieder voor zich model voor een stuk persoonlijke motivatie van zowel de maker als de beschouwer. Wat mij opviel en bekoorde aan de drijfveer was de sierlijke vorm. Hoewel het met z'n voetstuk van gebogen zilverdraad stevig op de grond stond, ging het zilverdraad in een aantal soepele spiralen omhoog om uit te komen bij een, aan de binnenkant, blauw geschilderd schaaltje. Het blauwe schaaltje kon voor mij veel symbohseren, maar één ding was zeker, het was gevuld met lucht. Langs de Lange Haven, net voor de kraakwagen het huisvuil van een week komt ophalen, wandelt collega H. Zijn ogen speuren tussen het vuil van u en mij, op zoek naar iets dat hij onmiddellijk zal herkennen als hij het tegenkomt. De criteria waaraan het huisvuil moet. voldoen zijn ongeschreven en toch zo duidelijk. In de rijke schakering van het afval zullen, volgens een ogenschijnlijk willekeurig patroon, onderdelen van ons afval beginnen aan een nieuwe carrière. Een carrière tegenstrijdig aan het lot dat het te wachten leek te staan, van JE WEET NIET WAT JE ZIET DEVERE

Musis | 2000 | | pagina 220