Havens 500-600 229 Musis eikaars 'het bezoeken waard' evenementen te berichten. Dit houdt in datje de nieuwe organisatie de gelegenheid en mandaat moet geven hun prioriteiten te stellen voor 'bij welke identiteit van deze stad gaan we nieuwe elementen promoten' en dat er ook identiteiten genoeg zijn. Dat het concurrentie-denken plaats zal moeten maken voor 'samen grote stad van 150.000 inwoners zijn' met een verzameling bezienswaardige mooie plekken die op korte afstand van elkaar te bereiken zijn. En aan de slag. Scheeres het belang aangaf. In november 1999 werd in beide gemeentebegrotingen de financiële bijdrages opgenomen, het enige discussiepunt ging feitelijk over de begrippen 'stadspromotie' en 'toeristische promotie'. Daarnaast kon men de verleiding niet weerstaan om te proberen te bepalen wat het gewenste imago van beide steden is, om dat vervolgens maar naar een vervolgfase te verschuiven. 'De stad is vele steden' als motto uit het boek 'De onzichtbare steden' van Italo Calvino gaat niet alleen op voor Rotterdam 2001, het kan zeker gebruikt worden om met contrast elementen uit Vlaardingen en Schiedam naast elkaar te zetten. Het lijkt mij een mooie metafoor om het brede werkterrein aan te geven van een organisatie die ontdekkingsreizen gaat leveren. En zo begon een nieuwe eeuw met een mooie startpositie voor SVP, zoals de werktitel is voor het instituut dat als hoofdproduct Schiedam- Vlaardingen Promotie moet gaan leveren. Het politiek bestuur ziet de noodzaak in, er is in principe geld voor vijfjaar met een afhaakmogelijkheid na twee jaar, de VW's gaan fuseren met hun backoffice en werken mee en, dat is niet onbelangrijk, it's in the air. Om dat te vieren en te voelen werd op 29 mei 2000 op zo neutraal mogelijk terrein (sportpark De Vijfsluizen, net naast de gemeenschappelijke gemeentegrens) een SVP-bijeenkomst gehouden. Daarop was een select gezelschap van ca. 35 'strategische' mensen uit Schiedam en Vlaardingen uitgenodigd om vanuit hun organisatie, bedrijf of functie aan te geven welke elementen in de geboorteakte van SVP voor hen van belang waren. Ook waren er vier stellingen die zowel de aantrekkende als de afstotende polen van de SVP-magneet aftasten. Van groter belang waren m.i. alle noties in de verschillende brainstormsessies, die samen met de slotconclusies een goed beeld van de startomstandigheden voor de organisatie vormden inclusief gevoeligheden, deelbelangen en koudwatervrees. Hardop uitspreken dat de geschiedenis 'tussen' de twee steden geen rol speelt, is van belang. Dat samenhang al bereikt kan worden door simpelweg meer te communiceren, bijvoorbeeld door in de waterweg-edities van Stadsblad, Havenloods en Maaspost meer over Van onderschatte waarde is wellicht het eenvoudige feit dat die mensen met aanzienlijke functies en beroepen elkaar ongestoord eens een tijdje over dit onderwerp konden spreken. Want daardoor worden meningen gebundeld en ontstaat draagvlak en contour. Zo zit ook een stad in elkaar, losse elementen met eigen intrinsieke waarde die door hun wisselwerking en plek in het geheel een bijdrage leveren aan dat totaal. En dat betekent dat er regelmatig van boven af met visie naar het totale plan gekeken moet worden. En net zo goed als je een plein in de stad nodig hebt om elkaar te kunnen ontmoeten, heb je een forum nodig om meningen te verzamelen en te ~o scherpen. Daarom voorspelden de aanwezigen voor SVP vooral een communicatie- en coördinatierol tussen en naast de plaatselijk al aanwezige elementen. Uiteraard zal Musis als onafhankelijk magazine voor cultuur en samenleving van Schiedam én Vlaardingen deze ontwikkeling volgen. Die doelstelling schept een band. Als geen ander heeft Musis de twee-stedelijkheid met alle lokale ontwikkelingen, mensen en plekken als uitgangspunt genomen. De thema-avonden van 1998 waarin organisaties en vertegenwoordigers uit beide steden werden uitgedaagd zich uit te spreken voor of tegen een stedenfusie, leverden interessant materiaal op. Als doorsnede van de samenleving(en) zijn die het waard naast de opinions gelegd te worden die de 'captains of industry' bij de bijeenkomst van 29 mei uitwisselden. Want het promoten van een stad heeft geen zin als diezelfde stad er niet in slaagt haar eigen inwoners te binden en te verleiden. Daarmee moetje dus in contact blijven.

Musis | 2000 | | pagina 229