233 Musis Langs de haven zelf zou ik graag een mix zien ontstaan van allerhande activiteiten. Niet een monocultuur van wonen of werken maar een mengsel van bedrijven (met het geluid dat ze nu eenmaal met zich meebrengen), kantoren, gespecialiseerde winkels, horeca en wonen. Alles in de schaal die de bebouwing nu heeft. Hier en daar vervangende nieuwbouw bij voorkeur met bedrijvigheid op de begane grond. Een beleid gericht op instandhouden en versterken van de karakteristiek en op het maximaliseren van de grondopbrengst. Aan de rivierzijde een nieuw waterfront. Dat mag wat statiger, zoals aan de Westerkade bijvoorbeeld in Rotterdam. Een menging van kantoren en wonen met wellicht ook wat horeca. Het gebied tussen de bebouwing aan de zuidzijde van de haven en een eventuele nieuwe bebouwing langs de rivier heeft een forse afmeting. In mijn beeld zie ik daar iets ontstaan als de Parklaan in Rotterdam. Een fraaie groene ruimte met statige panden. Een ruimte omringt door gesloten bebouwing, waar de geluiden van buiten gedempt doordringen. Een groene oase in een vibrerende maatschappij. Of de hiervoor geschetste beelden bereikbaar zijn weet ik niet. Daarvoor moet je alle ins en outs veel beter kennen. Eén ding weet ik wel. Als je het wilt bereiken moetje geduld hebben. Dit is geen hit and run situatie. Ook niet een gebied datje moet overlaten aan bijvoorbeeld één grote ontwikkelaar. Er is behoefte aan een grote verscheidenheid, aan veel verschillende klanken, van beat tot pastorale, van fortissimo tot pianissimo. Een goede dirigent zou in staat moeten zijn in nauwe samenspraak met bestuur en belangstellenden langzaamaan de vele verschillende muzikanten tot een solide orkest te smeden. Zo iemand, het kan natuurlijk ook een collectief zijn, moet niet in de lijn van een gemeentelijke organisatie staan. Hij, zij moet een grote vrijheid van handelen hebben, uitgaande van de geformuleerde doelen, in directe communicatie met B&W van de gemeente, geassisteerd door adviseurs en een klankbordgroep van belanghebbenden en geïnteresseerden. Tijdige transformatie van een nu nog vitaal gebied tot een haven die weer 50 jaar bruist van activiteit is onvermijdelijk, maar ook mogelijk. Niet met ohfantspoten door de porseleinkast, maar zorgvuldig zowel in het vele, vele overleg met vele partijen als in de perceelsgewijze metamorfose van dit in wezen fraaie stadsdeel. Het café op de hoek moet zo wie zo blijven zitten.

Musis | 2000 | | pagina 233