It IPRL D Hoogstraat 162 - Schiedam Telefoon (010) 473 29 08 3 tel.:010-2487018 235 Musis EEN FLES DRANK Het verhaal hoe de Schiedamse distilleerderij Nolet de Amerikaanse markt veroverde, wordt onder marketeers, economen en reklamemensen met smaak en bewondering doorverteld. Ook het gerenommeerde Financieel Dagblad besteedde er aandacht aan. Musis wil u het artikel niet onthouden. Bussum 'Ketel One Vodka' is de afgelopen jaren uitgegroeid tot de top-3 van de buitenlandse wodkamerken in de Verenigde Staten.Vooral dankzij de film 'Generations. The story of Ketel One', waarmee Nolet vorige maand vijf prijzen won op het Amerikaanse filmfestival voor bedrijfsfilms in Chicago. Afgelopen week was de productie van productiemaatschappij De Kroon, Wissenraet en Associés bovendien nog de absolute winnaar van het jaarlijkse filmfestival voor bedrijfsmatige audiovisuele producties. De productie werd gemaakt als een heuse bioscoopfilm en opgenomen op 35 mm breedbeeld. Een succesnummer dus, dat ook een belangrijke rol speelt bij de marketing van het Hollandse wodkamerk in de VS. De bekroonde film is een vervolg op de film 'The story of Ketel One', die in 1991 werd vertoond, zeven jaar nadat Carel Nolet sr. de mogelijkheden op de Amerikaanse markt verkende. In die eerste film werd zwaar de nadruk gelegd op kwaliteit en imago om de 'true credentials' waar te maken, zoals directeur Jan IJff het formuleert. Op dat moment had Nolet (opgericht in 1691) zich al via een kiertje een klein, bescheiden plekje op de Amerikaanse markt weten te veroveren. Het verhaal van de wijze waarop is even sterk als romantisch als waar gebeurd. In 1990 werd namelijk de eerste interesse voor de wodka uitermate voorzichtig met één teen in de markt gepeild door bij restaurant Bix in San Francisco welgeteld één fles van deze sterke drank af te leveren. Geen grootscheeps marketingoffensief wat je noemt, maar het werkte wel. Ketel One viel in de smaak; of de fabrikant méér kon leveren. Eén fles werden er twee, twee werden een doos en momenteel bedraagt de export naar de Verenigde Staten 650.000 dozen (met daarin 12 flessen van of 1 liter) ofwel driekwart van de totale productie van Nolet. In totaal worden in de VS 6,5 min. dozen wodka geïmporteerd. Het aandeel van Ketel One daarin bedraagt 10%. San Francisco was welbeschouwd ook een prima plaats voor het kleinschalige experiment; Californië is immers de staat waar wodka ooit de smaakpapillen van de drinkende Amerikaan Podium Café 'de Graauwe Hengst' Lange Haven 28 3111 CG Schiedam Telefoon 010 4260566 veroverde. De proef was ook de basis van de wijze waarop Nolet zijn wodka aan de man brengt en waarin de horeca een belangrijke rol speelt. 'Dat is ons belangrijkste verkoopkanaal', vertelt IJff, 'daar komt meer dan de helft van de omzet vandaan. We benaderen de barkeepers van de betere bars en proberen die enthousiast te maken voor ons product. Die moeten het zelf ontdekken. In de horeca bouw je een merk op en dat slaat terug op de retail. We moeten het dus voor een groot deel hebben van mond-tot-mondreclame. Dat werkt want anders word je niet in tien jaar de nummer drie in de VS.' Daarmee hoeft Ketel One Vodka alleen het merk Absolut (op nummer 1) en Stohchnaya (op nummer 2) voor zich te dulden. Op de vierde en vijfde plaats staan respectievelijk de merken Finlandia enTanqueray Sterling. Aangezien het om een importproduct gaat, moet Nolet het vooral hebben van de meer gefortuneerde, trendgevoelige Amerikanen. Het gaat immers om een luxe artikel. De recente, meervoudig gelauwerde rolprent ging in maart in de VS in première en is momenteel op 'tournee' door de States, waarbij ook een nieuwe wodka met citroensmaak wordt geïntroduceerd. In deze film wordt, net als in de eerste, uitgebreid verhaald van de rijke familietraditie en authenticiteit. Om dat te onderstrepen zijn zowel Nolet sr. Als zijn zoons Bob en Karei jr. bij de raodshow van de partij. Bovendien geeft dat, niet onbelangrijk, de gelegenheid om de distributeurs persoonlijk in SPIJS EN DRANK SALON 3: m -H Cö co 3; i Kijkfistra&t 10 3131 CV Vlaardingen

Musis | 2000 | | pagina 235