m 2TO Iübüsm ''mm' :.r Musis 238 Een mooier en beterVlaardingen is de achterliggende opgave aan de deelnemers aan de Kunstestafette 2000. Hoe hieraan vormgegeven kan worden, ligt besloten in de uitvoering van de projecten. Of hieraan vormgegeven zal worden, wijst de openbare discussie uit die straks onderdeel zal zijn van de Kunstestafette. De Kunstestafette is in opdracht van de provincie Zuid-Holland door Kunstgebouw ontwikkeld. De bedoeling is om in samenwerking met de middelgrote gemeenten in Zuid- Holland de beeldende kunst onder de aandacht van de bevolking te brengen. Voor het jaar 2000 was één der thema's de openbare discussie en de relatie tussen kunst en de ontwikkeling cq. beleving van de stad. Het thema blinkt niet werkelijk uit door originaliteit, al gewaagt het schrijven van Kunstgebouw van het slechten van de kloof tussen kunstenaar en pubhek en iets willen betekenen en een maatschappelijke rol spelen en een vorm en het aftasten van de grenzen van de kunst, het niet toereikend zijn van de traditionele manieren van communiceren en meer van dergelijke kunstelarijpraat. Maar goed.een ambtenaar moet ook leven en het is maar net wat de kunstenaar ervan maakt. Interessant vergelijkingsmateriaal leveren de structuur en resultaten van drie elders gerealiseerde projecten. Deze hadden nagenoeg dezelfde uitgangspunten als waarvan de opdracht van de Zuidhollandse Kunstestafette 2000 gewaagt; namelijk het publiek onderdeel doen zijn van het kunstwerk en het deelnemen erin en beleven ervan het uitgangspunt te laten zijn van bezinning, oriëntering en stimulering. Het betreft hier materialisaties in Lascaux (Frankrijk), in Albuquerque (Verenigde Staten) en Rome (Italië). Aan de deelnemende kunstenaars werd in deze megaprojecten gevraagd om de ruimte beschouwen vanuit de principes van directe communicatie en dienstbaarheid. Geen rekening behoefde te worden gehouden met al dan niet gerespecteerde tradities. Ook de begrippen tijd en maat in onze betekenis werden ter discussie gesteld. Het ging er in genoemde steden niet om de woorden zijn van Kunstgebouw - te communiceren via een afbeelding, schilderij of beeldhouwwerk (het persoonlijke artistieke experiment) maar om de toeschouwer in de meest strikte zin van het woord onderdeel van het kunstwerk te doen zijn. Het ene project kennen we als de grotschilderingen in Lascaux. Deze dateren van zo'n 45.000 jaar her, de andere kennen we als de totem en de rituele kleden van de Navajo's en de

Musis | 2000 | | pagina 238