Gold dit ook voor de Vlaardingen Cultuur anno 2000? _l 241 Musis schorren van de Rijndelta bevolkten. Kortom, een taai volkje dat, hun doorzettingsvermogen ten spijt, toch het loodje zou leggen. Gold dit ook voor de Vlaardingen Cultuur anno 2000? En zo ja, wat zou daar dan de oorzaak van kunnen zijn? Om een antwoord op deze prangende vragen te krijgen was een onderzoeksexpeditie naar Vlaardingen noodzakelijk. Vanuit het Spartaans ingerichte basiskamp in een flatwoning aan de Koninginnelaan in Holy-Zuid werd gedurende twee weken Vlaardingen onder de loep genomen. Gebukt onder hoge temperaturen, onweders en burengerucht verkende de expeditie de potenties en de gebreken van dat wat typisch Vlaardings mag heten en daarmee de Vlaardingen Cultuur anno 2000 vormt. Wat als buitenstaander meteen opvalt, is de omvang en massaliteit van de naoorlogse stadsuitbreidingen.Vergelijkt men de stadsplattegronden van de afgelopen honderd jaar dan blijkt dat Vlaardingen sinds 1945 vele malen in omvang is toegenomen. Het onderzoek dat Expeditie Vlaardingen heeft ondernomen, richtte zich met name op het marginale binnen het grootschalige van de stadsuitbreidin gen. De resultaten van het onderzoek hebben tot een aantal voorstellen en plannen geleid die tijdens de Kunst estafette zullen worden gepresenteerd. In het kader van renovatie en herstructure ring worden thans tal van uitbreidings wijken op de schop genomen, flats worden zonder protest gesloopt. Expeditie Vlaardingen wil aandacht vragen voor het unieke karakter van de naoorlogse wijken en pleit tijdens de Kunstestafette door middel van een paviljoentje dat in de geest van deze wijken en hun bijpassende architectuur is gebouwd voor een aandachtiger omgang met deze buurten. De meest concrete voorstellen zijn gedaan door twee studenten van de opleiding 0K5/beeldende kunst en de publieke ruimte van de Hogeschool voor de Kunsten in Arnhem. Mark Mantingh noemt Vlaardingen een stad iven, /mv met een uitgebreide groenstructuur. Alleen is dit groen, net als andere openbare ruimtes in woonwijken, verwaarloosd. Ook heeft deze groene stad nog andere eigenschappen, zoals de fout gelopen ontwikkelingen van het vierde kwadrant. Hierdoor kon er niet worden uitgebreid tot een stad van 135.000 inwoners. Hij stelt voor om de probleemgebieden die de stad rijk is, te transformeren tot de meest kansvolle buurten, door iedereen uit het historische stadshart en naar de buitenwijken te krijgen. In het najaar van 2000 wordt er daarom gestart met het zaaien van trifolium, oftewel klavertjesdrie. In de zomer van 2001 kan er dan gezocht worden naar klavertjesvier. De argeloze Vlaardinger moet trouwens niet vergeten om bij het zoeken de mobiele telefoon mee te nemen, want geplukt mag het klavertje niet worden. Met het bellen van 0800- KLAVER is er binnen vijf minuten iemand ter plekke die controleert of het bewuste klavertje wel daar is gegroeid. Zo ja, dan wordt er een prijs door burgemeester L.W. Stam uitgelooft. De prijzen zijn beschikbaar vanaf 21 juni en bestaan uit een eerste prijs van fl. 4000,- vier prijzen van fl. 1000,-, veertig van fl. 100,- en honderd van fl. 40,-. Briljant is ook het idee van Mark van Steenbergen, die de stadspoorten op een nieuwe manier onder de aandacht wil brengen. Op economisch gebied is de eenwording met de regio van levensbelang, meent van Steenbergen. In deze tijd van globalisering lijkt het idee van stadspoorten daarom ook achterhaald, maar juist op dit moment gaan gemeentes zichzelf profileren binnen de regio. Belangrijke punten in de Stadsvisie van Vlaardingen zijn 'de yiilii vergroting van de herkenbaarheid en eigen identiteit van Vlaardingen binnen de regio en een kwalitatieve verbetering van de toegangspoorten'. De gemeente Vlaardingen wil zich graag richten op haar eigen bewoners en de onsamenhangendheid als geheel oplossen. Maar dit kan alleen door de inwoners van de stad zelf. Met het opnieuw zicht- en beleefbaar maken van de stadsgrenzen zullen de Vlaardingers hun identiteit sterker ervaren. Zijn voorstel is om de stadspoort als kunstvorm op een nieuwe manier onder de aandacht te brengen. Door reliëf in de toegangs wegen aan te brengen, wordt er in de auto een stadstune ervaren. Een musicus wordt gevraagd om een muziek stuk te dat speciaal ontworpen is voor Vlaardingen. De reliëflijnen worden dan in een bepaald ritme op het wegdek geplaatst. De inwoners, alsmede de bezoekers, die de melodie ervaren als een signaal voor een bijzondere stad, kunnen zelf bepalen hoe ze het ritme willen afspelen. De snelheid waarmee je over het kunstwerk rijdt, bepaalt het tempo van het muziekstuk. Welke van de vijf voorstellen doorgang zullen vinden, is nog niet duidelijk. Het is de bedoeling dat in ieder geval twee projecten worden uitgevoerd. Het debat dat op donderdag 6 juli plaatsvindt in de galerie van Cultureel Centrum Hollandia moet daarover meer helderheid verschaffen. HVDS

Musis | 2000 | | pagina 241